Holandsko vedie výzvy voči Európskej únii, aby sa zamerala na nulové emisie z ťažkých úžitkových vozidiel s cieľom uviesť znečisťujúci sektor do súladu so svojimi cieľmi v oblasti klimatickej neutrality.

Európska komisia by si mala stanoviť za cieľ znížiť emisie z nových nákladných áut, autobusov a autokarov o 100 percent, uvádza sa v dokumente, ktorý videla agentúra Bloomberg. Podporili ho aj Belgicko, Dánsko a Luxembursko. Keď komisia budúci mesiac predloží nariadenia o zelenej nákladnej doprave, mala by obsahovať aj posilnený cieľ do roku 2030, uviedli.

„Súčasné ciele zníženia CO2 sa vzťahujú len na malý podiel nákladných vozidiel na cestách, takže takmer 35 percent emisií je mimo dosahu,“ uvádza sa v dokumente. „Je veľmi potrebná ambiciózna revízia.“

Navrhovaná revízia prichádza po prelomovej dohode o zákaze spaľovacích motorov v autách od roku 2035. Dekarbonizácia ťažkých vozidiel je však náročnejšia, pretože ich hmotnosť sťažuje elektrifikáciu, zatiaľ čo vodíkové technológie sú stále v ranom štádiu.

Toto odvetvie je zodpovedné za približne štvrtinu emisií uhlíka z cestnej dopravy v EÚ, kde úrovne znečistenia za posledné desaťročie neustále stúpali. 15-ročná priemerná dĺžka života nového nákladného vozidla znamená, že cieľ 100 percent emisií by mal byť zavedený do roku 2035, uvádza úradník oboznámeného s touto záležitosťou. V súčasnosti musia výrobcovia nákladných vozidiel zabezpečiť, aby sa emisie v celom vozovom parku znížili o 15 percent do roku 2025 a o 30 percent do roku 2030.

Krajiny tvrdia, že predpisy o nabíjaní a tankovaní, o ktorých sa v súčasnosti rokuje, budú príležitosťou na urýchlenie dekarbonizácie v ťažkých vozidlách. „Ťažká cestná doprava je zodpovedná za viac ako tretinu emisií uhlíka,“ povedala Vivianne Heijnenová, holandská ministerka životného prostredia. „Toto je príležitosť konať. Vieme, že je to potrebné, máme technológiu a vidím, že dopravné spoločnosti chcú napredovať.“

Ďalšie dôležité správy

Na ilustračnej snímke komíny rafinérie Slovnaft na pozadí vychádzajúceho slnka.
Neprehliadnite

Emisie skleníkových plynov v EÚ sa od roku 2008 znížili o takmer štvrtinu