Kathleen Elkinsová pracuje ako investičná reportérka pre Business Insider, a preto v rámci článkov často spovedá ľudí, ktorí sa vyznajú do peňazí. Vedia, ako ich zarobiť, získať, ušetriť a v neposlednom rade aj investovať.
Počas kariéry sa rozprávala napríklad aj s mladým podnikateľom, ktorý na Amazone predáva peňaženky, aby zarobil nejaký ten dolár navyše, no čoskoro začal jeho biznis vynášať dosť na to, aby sa mu venoval na plný úväzok. Elkinsová písala aj o mileniáloch, ktorým sa vďaka žuvačke s obsahom kofeínu podarilo vybudovať miliónový biznis.
„Na konci každého rozhovoru ľudí žiadam o najlepšie rady, ktoré potom tlmočím čitateľovi,“ dodala Elkinsová. Počas písania článkov ale sama prišla na štyri dôležité ponaučenia.
Na to, aby ste zarobili peniaze, potrebujete peniaze
Realitní investori a podnikatelia dávajú peniaze do pohybu investovaním do nehnuteľností a podnikov, ako aj obchodovaním na burze. Hovorí sa, že aby človek zarobil, potrebuje vstupný kapitál. „Nie vždy ale musí ísť o vlastné peniaze,“ dodala Elkinsová.
Realitní investori Natia a Jervais Seegarsovci jej vysvetlili koncept využívania kapitálu druhých ľudí na budovanie vlastného bohatstva. Vyzbieraním peňazí od investorov sa mohli pri kúpe nehnuteľností vyhnúť použitiu vlastných zdrojov, zatiaľ čo im investície zarábali ďalšie peniaze.
„Ak nemáte hotovosť na kúpu investičnej nehnuteľnosti alebo začatie podnikania, nenechajte sa tým odradiť,“ dodala novinárka.
Na tom, s kým trávite čas, záleží
Je veľmi pravdepodobné, že vo vašom okolí existuje niekto, komu sa podarilo dosiahnuť vaše sny a ciele. Úspešní podnikatelia a investori si to uvedomujú a využívajú vo svoj prospech. „Zistite, čo chcete a kto to dosiahol, a potom ho požiadajte o pomoc,“ poradila Elkinsová. Samozrejme, môžete sa pokúsiť všetko robiť vlastnými silami, no učenie sa z chýb ostatných pravdepodobne urýchli vašu cestu k úspechu.
Budovanie niečoho hodnotného je tvrdá drina
Očakávajte veľa práce. Až na pár výnimiek začínali všetci finančne nezávislí podnikatelia vykonávaním vedľajšej činnosti, ktorá ich mesačne stála viac peňazí, než im dokázala zarobiť.
Všetci z nich mali zmluvy na plný úväzok, aby mali istotu, že budú mať z čoho zaplatiť účty. Mimo pracovný čas ale ráno, večer či dokonca cez víkendy pracovali na budovaní svojich podnikov, ktorých podstatou bol často ich obľúbený koníček. Až potom, keď ich vedľajší príjem plne nahradil plat z denného zamestnania, prešli mnohí z nich od práce pre niekoho iného k práci pre seba.
„Nájsť si čas a energiu na vedľajší projekt, ktorý nemusí prinášať žiadne tržby, a zároveň pracovať na plný úväzok, nie je pre slabochov,“ dodala Elkinsová. Súhlasí s ňou aj podnikateľ Jatz Naran, podľa ktorého by mal každý nádejný podnikateľ zabudnúť na akúkoľvek rovnováhu medzi súkromným a pracovným životom. „Nakoniec budete jednu z týchto vecí vždy musieť obetovať na úkor tej druhej,“ zdôraznil.
K úspechu vedie viacero ciest
Väčšine finančne nezávislých jednotlivcov, s ktorými Elkinsová hovorila, sa bohatstvo podarilo vybudovať investovaním do nehnuteľností, no aj v rámci tejto špecifickej kategórie sa ich stratégie značne líšili.
Niektorí úspešní podnikatelia zas zbohatli predávaním digitálnych produktov či miniatúrnych keramických domčekov. Rôznorodosť príbehov dokazuje, že k profitujúcemu biznisu sa dá dostať rôznymi cestami.