Na každú preplnenú turistickú lokalitu v Európe pripadá množstvo miest na celom svete, ktoré potrebujú viac návštevníkov. To je dobrá správa po búrlivých protestoch proti nadmernému turizmu, ktoré sa konali toto leto. Podľa BBC patria Grónsko, Maroko, Srbsko a Gruzínsko medzi miesta, ktoré sa tešia na prílev turistov.

Námestie svätého Marka v Benátkach obýva viac turistov ako holubov, v Barcelone začala bublať agresivita miestnych obyvateľov voči turistom a na skalných chodníkoch v talianskom Cinque Terre majú návštevníci pocit, že stoja v rade v supermarkete. Popri týchto a ďalších turisticky vyhľadávaných miestach sa však nachádzajú aj miesta, ktoré sú rovnako bohaté na kultúru, len zatiaľ bez davov. Na celom svete sú mestá, ktoré sú hladné po turistoch, a rovnako existujú pešie trasy, kde je možné prejsť celý deň bez toho, aby ste videli živú dušu.

Zatiaľ čo v známych turistických destináciách je deštruktívna sila cestovného ruchu veľkým problémom, v menej rozvinutých krajinách peniaze, ktoré cestovný ruch prináša, pomáhajú budovať veľmi potrebnú infraštruktúru a zlepšovať podmienky aj pre miestnych obyvateľov.

Cestovný ruch vytvára pracovné miesta a dáva miestnym obyvateľom príležitosť hrdo sa podeliť o kultúru a tradície svojej krajiny. Dobre riadený cestovný ruch môže byť prínosným ekonomickým faktorom, ktorý spája ľudí na základe spoločných hodnôt a zážitkov. Nie je potrebné, aby sa opakovali problémy, ktoré Európa zažila toto leto, uvádza BBC.

Grónsko, ktoré má v roku 2025 otvoriť nové medzinárodné letisko v hlavnom meste Nuuk, sa zameriava na dve hlavné formy cestovného ruchu. Prvou je dobrodružný cestovný ruch, ktorý zahŕňa všetko od skalného lezenia vo východnom Grónsku až po pozorovanie veľrýb a kempovanie na grónskom ľadovci. Druhou je celoročná turistika, ktorá zahŕňa najmä pozorovanie hviezd a polárnej žiary.

Maroko je ďalšou krajinou, ktorá by rada privítala viac zahraničných návštevníkov. Pred majstrovstvami sveta vo futbale v roku 2030, ktoré bude hostiť spolu so Španielskom a Portugalskom, pokračuje v rozvoji svojej turistickej infraštruktúry a budovaní nových hotelov. Severoafrické Maroko považuje turnaj za veľkú príležitosť na podporu cestovného ruchu a do roku 2030 chce zdvojnásobiť počet príchodov turistov na 26 miliónov ročne.

Srbsko nemusí hľadať ďaleko, aby videlo úspešný príbeh cestovného ruchu. V susednom Chorvátsku je cestovný ruch absolútnym triumfom. Zatiaľ čo Dubrovník bojuje s nadmerným turizmom, Srbsko sa zameriava na udržateľný rozvoj a spolupracuje s Globálnou radou pre udržateľný cestovný ruch na projektoch, ktoré nepodporujú masový cestovný ruch, ale snažia sa o kultúrne citlivejšiu cestu.

Čiastočne je to spôsobené zmenou stratégie cestovného ruchu v krajine. V minulosti sa zameriavala najmä na mestský cestovný ruch s centrom v Belehrade. Avšak s uvedomením si, že cestovný ruch môže ponúknuť ďalší zdroj obživy na vidieku a môže pomôcť zlepšiť miestne hospodárstvo, sa horský cestovný ruch, agroturistika alebo kúpeľné a wellness ponuky stali dôležitou súčasťou kombinácie v Srbsku.

Gruzínsko, ktoré hraničí s Tureckom, Ruskom a Azerbajdžanom a leží na pobreží Čierneho mora, má veľké plány na podporu všetkých druhov cestovného ruchu. Od zdravotne postihnutých návštevníkov cez nezávislých cestovateľov až po klasických turistov, ktorých privíta rozľahlý prístav v druhom najväčšom gruzínskom meste Batumi.

Nový 10-ročný plán rozvoja cestovného ruchu Gruzínska zahŕňa všetko od rozvoja medzinárodného značenia, ktoré turistom umožní samostatnú navigáciu po krajine, až po zlepšenie dostupnosti verejnej dopravy a prístavov výletných lodí. Gruzínsko ako rozvíjajúca sa turistická krajina ešte nemá niektoré veci, ktoré sú v západnej Európe samozrejmosťou – napríklad asfaltové cesty. Existuje však nádej, že príjmy z cestovného ruchu pomôžu tieto nedostatky financovať.

Ďalšie dôležité správy

Barcelona,,Spain,-,September,25,2022:,The,Virgin,Voyages,Cruise
Neprehliadnite

Barcelona zvýši turistickú daň pre cestujúcich na výletných plavbách