Štyri čínske technologické firmy, napríklad Baidu a SenseTime po schválení vládou uviedli na trh svoje četboty využívajúce umelú inteligenciu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Peking sa snaží rozšíriť používanie týchto služieb, v rýchlo rastúcom odvetví súperí so Spojenými štátmi. Čína vyžaduje, aby firmy pred uvedením produktov umelej inteligencie na trh predložili bezpečnostné posúdenie a získali oficiálne povolenie.

Náskok pred konkurentmi

Internetová spoločnosť Baidu, ktorá prevádzkuje najpoužívanejší vyhľadávač v Číne, vo svojom oznámení uviedla, že jej četbot Ernie Bot, podobný službe ChatGPT, je teraz plne prístupný verejnosti. Hovorca spoločnosti SenseTime agentúre Reuters povedal, že firemný četbot nazvaný SenseChat je teraz tiež „plne k dispozícii a slúži všetkým používateľom“.

S obdobným oznámením prišli aj dva start-upy zaoberajúce sa umelou inteligenciou, a síce Baichuan Intelligent Technology a Zhipu AI. Technologický gigant Alibaba uviedol, že si podal žiadosť a čaká na oficiálne spustenie svojho modelu AI, ktorý sa nazýva Tongyi Qianwen. Zoznam ďalších firiem, ktoré získali povolenie, sa čaká do týždňa.

Povolenie od vlády doteraz podľa čínskych médií získalo 11 firiem, medzi ktoré sa radí aj ByteDance či Tencent. Ďalšie technologické firmy, ktoré pracujú na veľkých jazykových modeloch, súhlas vlády nezískali.

„Myslím, že tí, ktorí získali schválenie, majú výhodu skoršieho nástupu, a môžu tak svoj produkt vyladiť rýchlejšie ako konkurenti,“ povedal analytik Kchaj Wang zo spoločnosti Morningstar.

Vláda pravidlá zvoľnila

Zelená od vládnych úradov sa všeobecne očakávala. Peking totiž už skôr zverejnil súbor dočasných pravidiel zameraných na reguláciu produktov generatívnej umelej inteligencie pre verejnosť, ktorá nadobudla platnosť 15. augusta.

Predtým mohli firmy vykonávať verejné testy produktov AI iba v malom meradle. Po zavedení nových pravidiel firmy testy rozšírili a umožnili viac funkcií vo svojich produktoch, ktoré začali aj výraznejšie propagovať. V prípade služieb zameraných na podniky nie je potrebné predchádzajúce schválenie vládou.

Ďalšie dôležité správy

Martin Sůra - CEO Atos / Eviden
Neprehliadnite

Sme ako silný startup, ktorý dokáže reagovať na trendy a potreby zákazníkov, tvrdí šéf Evidenu