Tokio tvrdí, že štyri z piatich čínskych balistických rakiet, ktoré dopadli do výlučnej hospodárskej zóny Japonska, pravdepodobne preleteli ponad hlavný ostrov Taiwanu. Vo štvrtok tu uviedlo japonské ministerstvo obrany.

Japonsko proti dopadu balistických rakiet do svojej výlučnej hospodárskej zóny vo štvrtok voči Číne protestovalo diplomatickou cestou. Tokio incident označilo za „vážny problém, ktorý ovplyvňuje národnú bezpečnosť a bezpečnosť občanov Japonska".

Návšteva Pelosiovej predstavuje určité riziko

Situácia v Taiwanskom prielive sa vyostrila po tom, ako na Taiwan v utorok pricestovala predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.

Čína považuje tento samosprávny ostrov za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking v reakcii na návštevu Pelosiovej vo štvrtok začal v Taiwanskom prielive vojenské manévre, ktoré majú trvať do nedele.

Ohrozený je mier a stabilita regiónu

Japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši vo štvrtok vyzval Peking na „okamžité zastavenie" vojenských cvičení v okolí Taiwanu.

„Konanie Číny má tentoraz vážny vplyv na mier a stabilitu regiónu a medzinárodného spoločenstva. Ešte raz žiadam o okamžité zastavenie týchto vojenských cvičení," povedal Hajaši v hlavnom meste Kambodže Phnom Penh počas schôdzky šéfov diplomacií Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

Ďalšie dôležité správy

KK36 Tchaj-pej - Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu (vľavo) sa rozprávajú pred odletom z Tchaj-peja na Taiwane 3. augusta 2022. Pelosiová je najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve Taiwanu za uplynulých 25 rokov. Čína považuje tento fakticky nezávislý ostrov za súčasť svojho územia. Tchaj-pej však dlhodobo tvrdí, že je odhodlaný pevne si brániť svoju slobodu, demokraciu a bezpečnosť. FOTO TASR/
Neprehliadnite

Do akej miery hrozí vojenský konflikt medzi Čínou a Taiwanom?