Uplynul týždeň plný dôležitých dátumov. MDŽ, prezidentské voľby či výročie vyhlásenia Slovenského štátu sú viditeľné klasiky. Úplne nenápadne však uplynulo výročie, ktoré zásadne zmenilo fungovanie sveta ako sme ho poznali. 12. marca 1989, len pár mesiacov pred pádom železnej opony, sa zrodil vo švajčiarskom CERNe World Wide Web. Www, začiatok takmer každej internetovej adresy, má za sebou štvrťstoročie.

V širokom rozhovore pre americký CNET rozpráva Sir Tim Berners-Lee, otec WWW, o tom, že práca na vývoji internetu sa zďaleka nekončí. Najzaujímavejšie sú ale jeho postrehy k tomu, aké sociálne zmeny príchod webu vyvolal.

Štvrťstoročie Webu, prázdne budovy za miliardy dolárov a bohaté striptérky v zmrznutej pustatine

Zdroj: SITA / AP

„Nie je ťažké vytvoriť Napster, ten prosto len prišiel bez potrebných zmien v sociálnom systéme. Tak sa dostal do rozporu s autorskými zákonmi, ktoré boli vytvorené na ochranu kníh, nie digitálnych médií,“ vysvetľuje. Jeho motto? Každý má právo využívať web bez toho, aby ho niekto špehoval.

Tisíce mužov táboriacich vonku, rýchlo rastúce mestá, veľa alkoholu a obrovský dopyt po striptérkach. Nejde o spomienku na zlatú horúčku devätnásteho storočia. Spustenie ťažby ropy a plynu z bridlíc pomocou hydraulického štiepenia ale vyvolalo podobnú vlnu migrácie ako honba za zlatom Kalifornie či Aljašky.

Podrobnú reportáž o tom, ako vyzerá kedysi opustené mesto uprostred Severnej Dakoty, ponúka BBC. Jeden údaj z mnohých: Wal-Mart platí dopĺnačom regálov viac ako dvojnásobok miezd v iných mestách, aby vôbec ostali pracovať. Nezamestnanosť je totiž prakticky nulová a dopyt po pracovníkoch – napríklad wildcatteroch, prieskumných vŕtačoch - je obrovský.

Štvrťstoročie Webu, prázdne budovy za miliardy dolárov a bohaté striptérky v zmrznutej pustatine

Zdroj: SITA / AP

THX – jeden zo systémov surround zvuku využívaný v kinách – sa na kinoplátne predstavoval hlbokým duniacim zvukom, ktorý postupne stúpal, až skončil burácaním, ktoré rozbilo písmená „THX“ na plátne. Prípadne, ako v jednej z častí Simpsonovcov, rozbil okuliare, popraskal zuby a nakoniec z neho explodovali hlavy.

V každom prípade, ide o jeden z najznámejších zvukových efektov vôbec. Nemá však autora, vytvoril ho počítačový program náhodným generovaním len na základe zadaní technikov. A dokonca sa v štúdiách LucasArts pôvodná nahrávka stratila – a novú program nevedel vygenerovať, keďže šlo o náhodu.

Keď sa na Slovensku píše o predaji vládnych budov, zväčša za príbehmi šípiť minimálne podozrenie z korupcie. V USA platia vlády – federálna i lokálne – miliardy dolárov ročne za údržbu inak nepoužívaných budov.

Rady by ich aj predali, lenže ich brzdí byrokracia. Nepoužívanú budovu najprv treba ponúknuť iným vládnym agentúram, potom samosprávam, neziskovkám a – aby toho nebolo málo – nakoniec treba zanalyzovať, či by v budove nemohol byť útulok pre bezdomovcov. Až potom môže budova ísť do aukcie pre súkromné účely. Skrátka a dobre, niekedy dokáže byrokracia v neefektívnosti veľmi úspešne zastúpiť korupciu.

Namiesto knihy na víkend opäť niečo trochu iné: internetový vzdelávací portál Coursera od začiatku tohto týždňa ponúka dvojmesačný kurz behaviorálnej ekonómie. Prednášajúcim nie je nik iný ako obľúbený autor rubriky Knihožrút Dan Ariely

Štvrťstoročie Webu, prázdne budovy za miliardy dolárov a bohaté striptérky v zmrznutej pustatine

Zdroj: SITA / AP

Komu to stačí, môže si len odsledovať video prednášky (sú zábavné, poučné a s titulkami), kto sa chce zapojiť viac, čakajú ho testy a návrh vlastného behaviorálneho experimentu. Kto chce aj titul, musí bohužiaľ stále do kamennej školy, aj keď vraj v Sládkovičove to ide rýchlo a bezbolestne.