Po pandemickom šoku na trhu práce, pri ktorom milióny Američanov prišlo o prácu v priebehu niekoľkých týždňov, sa rovnováha síl preniesla na pracovníkov, keďže spoločnosti mali problémy s obsadením voľných pozícií v rámci rýchleho zotavenia sa po odznení covidu.
„Veľká rezignácia“ alebo „Veľká zmena“ spôsobila, že takmer 50 miliónov Američanov opustilo svoju prácu v roku 2021 v nádeji na vyšší plat, viac výhod alebo lepšie kariérne možnosti inde.
Nie vždy je však zmena uspokojujúca a značná časť tých, ktorí opustili svoje predchádzajúce zamestnania, teraz pociťuje výčitky svedomia.
Pracovníci svoje rozhodnutie ľutujú
Podľa nedávneho prieskumu portálu Joblist jeden zo štyroch pracovníkov, ktorí ukončili svoju predchádzajúcu prácu, povedal, že svoje rozhodnutie ľutuje, pričom uviedol rôzne dôvody.
Najčastejším dôvodom je, že dávajú výpoveď bez toho, aby mali pripravenú novú prácu, a teraz je pre nich ťažšie nájsť si novú prácu než očakávali. Je to prekvapujúce vzhľadom na súčasný trh práce, kde otvorené pozície vysoko prevyšujú počet nezamestnaných pracovníkov.
Medzi ďalšie dôvody patria chýbajúci ľudia v ich starej firme, sklamanie z novej práce a uvedomenie si, že ich stará práca nebola až taká zlá.
You will find more infographics at StatistaPodľa Joblistu 42 percent tých, ktorí odišli zo zamestnania, tvrdia, že ich nová práca nesplnila očakávania, ale návrat k starej práci nie je pre väčšinu z nich v skutočnosti možný.
Na otázku o možnom návrate k starému zamestnávateľovi 59 percent túto možnosť vylúčilo, zatiaľ čo 17 percent odpovedalo „áno“ a 24 percent bolo tejto myšlienke otvorených.
Pracovníci v školstve a zdravotníctve boli zjavne najviac nespokojní so svojimi starými zamestnaniami, pričom 67 percent pracovníkov uviedlo, že nemajú v úmysle vrátiť sa na svoju predchádzajúcu pozíciu.