Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Poľsko budú spoločne vyvíjať riadené strely s doletom nad 500 kilometrov. Cieľom iniciatívy je doplniť európske zbrojné arzenály, keďže ruské vojnové ťaženie na Ukrajine odhalilo nedostatočné zásoby.

Washington a Berlín v stredu uviedli, že Spojené štáty budú v Nemecku od roku 2026 umiestňovať na istý čas strely s dlhým doletom a hypersonické rakety. Dočasné rozmiestňovanie nových zbraní má posilniť ochranu európskych členov Severoatlantickej aliancie.

Strely s plochou dráhou letu s dosahom niekoľkých stoviek kilometrov sú opäť veľmi žiadané od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

Existujúce európske zásoby striel s plochou dráhou letu zahŕňajú pomerne staré a nákladné systémy ako britský Storm Shadow, francúzsky SCALP a nemecký Taurus. Medzi európskymi štátmi nepanuje jednota týkajúca sa dodávok týchto systémov na Ukrajinu pre obavy, že údery v hĺbke ruského územia zbraňami dodanými európskymi štátmi by mohli vojnu eskalovať na regionálny konflikt.

Ďalšie dôležité správy

KK15 Oslo - Na snímke nórsky premiér Jonas Gahr Störe hovorí počas tlačovej konferencie v Osle 22. mája 2024. Nórsko 28. mája oficiálne uzná Palestínu ako štát, oznámil v stredu nórsky premiér Jonas Gahr Störe. FOTO TASR/AP
Norway's Prime Minister Jonas Gahr Store speaks during a news conference in Oslo, Norway, Wednesday, May 22, 2024. Israel’s Foreign Minister Israel Katz has ordered Israel’s ambassadors from Ireland and Norway to immediately return to Israel, as Norway said it would recog
Neprehliadnite

Nórsko poskytne Ukrajine desiatky miliónov na posilnenie protivzdušnej obrany