Gréckym ostrovom hrozí nedostatok vody v dôsledku nadmerného cestovného ruchu. Vyplýva to zo štúdie vedcov z Aténskej univerzity, ktorú podporilo UNESCO. Skúmala vývoj spotreby a dostupnosti vody na malom ostrove Furni vo východnej časti Egejského mora. Ostrov spotrebuje viac vody, ako je kapacita jeho prírodných zdrojov v dôsledku cestovného ruchu. Rozdiel pokrýva odsoľovacími zariadeniami, čo podľa odborníkov nie je udržateľné riešenie, uviedol denník Kathimerini.

Furni má približne 1 300 stálych obyvateľov, ale v letných mesiacoch je na ostrove až 8 000 ľudí kvôli cestovnému ruchu. Podľa odhadov by sa počet turistov mohol v nasledujúcich rokoch ešte zvýšiť.

Už dnešná situácia vytvára značný tlak na vodné zdroje. „Ročne spotrebujeme 90 000 metrov kubických vody, pričom ostrov má kapacitu na výrobu 30 000 až 40 000 metrov kubických,“ povedal Dimitris Emmanuludis, jeden z autorov štúdie. Odhaduje sa, že v dôsledku nárastu cestovného ruchu by sa ročná spotreba vody mohla do roku 2030 zvýšiť na 200 000 metrov kubických.

Grécky ostrov pokrýva vyššiu spotrebu vody využívaním odsoľovacích zariadení, výskumníci to však hodnotia kriticky. „Nie je to zázračné riešenie,“ povedal Emmanuludis. Prevádzka takýchto zariadení je totiž nákladná a energeticky náročná.

Okrem toho rastúce teploty zvyšujú odparovanie vody. Autori štúdie však nevidia inú možnosť, ako sa pokúsiť zadržať viac vody v krajine. Podnebie Furnie sa vyznačuje dlhými obdobiami sucha a relatívne krátkymi obdobiami intenzívnych zrážok.

Vedci by chceli štúdiu rozšíriť aj na ďalšie ostrovy. Predpokladajú, že sa nachádzajú v podobnom stave ako Furni. Poukazujú na to, že Grécko každoročne navštívi trikrát viac zahraničných turistov, ako je počet jeho obyvateľov. „Veľká časť turistov sa sústreďuje v Egejskom mori, takže problémy budú v budúcnosti narastať,“ domnieva sa Emmanuludis.

Akademici z univerzity na Kréte, najväčšom gréckom ostrove, sa v najbližších týždňoch obávajú problémov s dostupnosťou vody. Situáciu na ostrove a v južnej časti Egejského mora označujú za extrémnu. Dôvodom sú nízke zrážky a vysoké teploty za posledné dva roky.

„S postupujúcim letom a s blížiacim sa vrcholom (turistickej sezóny) v auguste sa problémy budú stupňovať,“ uviedli odborníci z Krétskej univerzity. Riešenie nedostatku vody vidia v zastavení plytvania a obmedzení spotreby vo väčších mestách. Vyzvali preto na kampaň, ktorá by upozornila na tento problém v turistických zariadeniach.

Problémy s nedostatkom vody hlásili v posledných týždňoch aj ďalšie grécke lokality. Patrí medzi ne aj turistami obľúbený ostrov Kythira.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Grécko sa obáva nedostatku vody, situácia je kritická najmä na ostrovoch