Cieľ Európskej únie, aby desať percent palív v doprave tvorili v roku 2020 biopalivá, bude mať na životné prostredie rovnaký vplyv, akoby na cestách pribudlo ďalších 12 až 26 miliónov áut viac. Vyplýva to zo štúdie, ktorú dnes zverejnil Európsky inštitút pre politiku životného prostredia v spolupráci s ďalšími ôsmimi organizáciami.

Zhruba 90 percent z tohto podielu by sa malo vyprodukovať z poľnohospodárskych plodín. A tu nastáva veľký problém. Oblasť, na ktorej by sa mali plodiny pre biopalivá pestovať, by mala byť takmer 1,5-krát väčšia ako celé Slovensko. Štúdia uvádza, že na tieto účely bude potrebné vyčleniť zhruba 69-tisíc kilometrov štvorcových pôdy. Klimatické zmeny a dopady tak masívneho výrubu lesov, drevín a menších rastlín považuje Európsky inštitút pre politiku životného prostredia spolu s ďalšími organizáciami za katastrofické.

V správe sa ďalej uvádza, že produkcia biopalív v tak veľkom rozsahu vygeneruje v nasledujúcej dekáde o 81 až 167 percent viac oxidu uhličitého (CO2) ako využívanie fosílnych palív. „Rozsah nebezpečenstva, ktoré európske krajiny spôsobia kvôli vlastným plánom na využitie biopalív, je jasný. Biopalivá budú ešte horším škodcom než fosílne palivá,“ uviedol Adrian Bebb z neziskovej organizácie Friends of the Earth Europe.

Podľa agentúry Reuters je ale tím energetikov zodpovedných za pôvodný plán Európskej únie presvedčený, že tieto negatívne prvky sa dajú minimalizovať. Stať sa tak má najmä vďaka revitalizácii zanedbanej či nevyužívanej poľnohospodárskej pôdy. Na pokrytie celkovej potreby krajín Európskej únie to ale pravdepodobne stačiť nebude.

Pravdou ostáva, že na zvýšenú produkciu biopalív je potrebné adekvátne zvýšiť aj pestovanie plodín, ktoré sa do takýchto palív pridávajú. Pri pôde, ktorá v súčasnosti slúži na iné účely, bude potrebné buď narušiť jej environmentálnu stabilitu, alebo zmeniť účel jej využitia. V takom prípade je nevyhnutné pestovanie pôvodnej plodiny určenej napríklad na konzumáciu presunúť do iného regiónu, aby nedošlo k nedostatku tejto potravinu na trhu. Na tento účel je však nutné opäť získať poľnohospodársku pôdu.

Foto na titulke - Maňo Štrauch