Približne 1,7 miliardy ľudí má minimálne jeden dlhodobý zdravotný problém, ktorý „zvyšuje riziko vážneho priebehu choroby Covid-19 v prípade, že sa osoba nakazí (koronavírusom)“, uvádza štúdia, o ktorej napísal vedecký časopis British medical journal, informovala v utorok agentúra DPA.
Podľa odhadov štúdie, pôvodne publikovanej v časopise The Lancet Global Health, sa riziká plynúce z koronavírusovej pandémie zvyšujú v oblastiach so starším obyvateľstvom, napríklad v Európe, a v oblastiach s vyššou mierou nákazy HIV, ako je Afrika.
Peking hlási, že situácia v meste je mimoriadne vážna
Autori štúdie pracovali s údajmi zo 188 krajín. Z nich zistili, že až 66 percent ľudí nad 70 rokov má aspoň jeden zdravotný problém, ktorý zvyšuje riziko vážneho priebehu Covid-19. Príkladom môže byť cukrovka alebo srdcovo-cievne ochorenie.
Medzi pracujúcim obyvateľstvom percento klesá na 23 percent a medzi ľuďmi pod 20 rokov na päť percent. Tieto čísla môžu pomôcť úradom v krajinách, ktoré uvoľňujú opatrenia zavedené v boji proti koronavírusu, uviedol Andrew Clark, jeden z autorov štúdie z Londýnskej školy hygieny a tropického lekárstva (LSHTM).
Koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu Covid-19, sa na celom svete od decembra minulého roka nakazilo viac ako osem miliónov ľudí. Chorobe podľahlo takmer 440-tisíc nakazených.