Za incidentom stála len 21-ročná študentka filozofie Josephine Witt, ktorá bola v minulosti spájaná s feministickým hnutím Femen. Žije v Hamburgu a akciu zorganizovala na vlastnú päsť.

Študentka bola členkou feministického hnutia Femen od roku 2013: Na Vianoce pred dvoma rokmi v katedrále v Kolíne nad Rýnom si ako formu demonštrácie dievčatá vybrali skákanie po oltári. Šlo o priestupok, za ktorý zaplatila vlani 1 200 eur

V apríli 2013 sa podieľala na proteste v Hannoveri proti návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina. Putinov hovorca Dmitrij Peskov na margo incidentu vtedy povedal, že „ide o obyčajné chuligánstvo. Bohužiaľ, dochádza k nemu po celom svete, v každom meste. Treba (ich) trestať“.

Mesiac strávila vo väzení v Tunisku, po tom, ako s členkami hnutia polonahé demonštrovali za oslobodenie členky Femen Aminy Sboui, ktorá zverejnila na Facebooku svoju nahú fotografiu s vulgárnym nápisom proti zaužívanej morálke.

Ako ste sa vôbec dostali na tlačovú konferenciu?

Akreditovala som sa ako novinárka Vice Media, hoci som sa s nimi nikdy nedostala do kontaktu. Predpokladala som však, že tam budú pracovať mladí novinári. Ukázala som svoj pas, prešla som cez skener a keďže som nemala v taške žiadnu zbraň, prešla som cez ochranku dovnútra.

Bolo to podľa vás vhodné?

Samozrejme, že to bolo vhodné. Prečo nie? Mali by ste tú otázku položiť Mariovi Draghimu. Keď začala tlačovka, tak som si myslela, že počkám kým M. Draghi nebude hovoriť o Grécku, ale po pár sekundách som bola už taká unudená, že som musela niečo urobiť. Vyskočila som na stôl, nezranila som nikoho. Na predošlých protestoch som demonštrovala prsiami, teraz som si zvolila konfety.

Prečo práve konfety?

Chcela som niečo farebné, čo upúta pozornosť a je to neškodné. Tvár Draghiho však stála za to. Pôvodne som chcela priniesť tortu, ale to by som asi kontrolou neprešla.

Študentka, ktorá napadla Draghiho: „ECB je diktatúra, ktorú nik nevolil“

Josephine Witt Zdroj: SITA/AP

Ja som zmysel protestu nepochopil. Vysvetlite mi ho? Ja som na tom nič zmysluplné nevidel.

Chcela som protestom naznačiť, že rozhodnutia šéfa ECB majú priamy vplyv na fungovanie európskej spoločnosti, ale na druhej strane Mario Draghi nebol zvolaný demokraticky a politika, ktorú presadzuje nie je v prospech ľudí, ale len v prospech bánk. Z môjho pohľadu šlo o úspech.

Môžeme o tom polemizovať, ale ECB je predovšetkým nezávislá inštitúcia 19 krajín eurozóny, ktorá dbá na cenovú stabilitu a ochranu eura. Nutnou súčasťou je teda, či chceme alebo nie, stabilita bankového sektora. V Rade ECB má navyše zastúpenie každá krajina v podobe guvernéra.

Je to jednoducho nie demokratická inštitúcia, ktorá nemá žiadnu demokratickú reguláciu, ale zároveň je nesmierne silná a má priamy vplyv na každého človeka v Európe. Rovnako tam funguje systém, v ktorom sú príkazy kladené zhora nadol a ak k tomu pripojíte arogantný postoj ECB a jej šéfa, ľudia jednoducho dospeli k záveru, že je diktatúrou. Nikto ich zástupcov z ľudí nevolil, tak prečo ich obraňuje polícia tak agresívnou silou?

Ak protestujete voči niečomu, zrejme máte aj určitú alternatívu k fungovaniu ECB však?

Nie som ekonóm, ale v ECB pracuje množstvo inteligentných ekonómov. Samozrejme, že existujú aj isté alternatívy k monetárnej politike, ktorú zastupuje ECB. Jednou z nich je zavedenie virtuálnej meny bitcoin. Touto demokratickou demonštráciou som chcela otvoriť diskusiu o existujúcej monetárnej politike a inštitúciách. Cieľom je dospieť k vytvoreniu legitímnejšej a efektívnejšej inštitúcii.

Kto by zachraňoval Grécko v dlhoch? Požadujete, aby z eurozóny odišlo?

Ak Grécko opustí eurozónu, tak európska idea zlyhá. Nie som finančným expertom, ale Grécku boli nastolené termíny, kedy má za svoje dlhy zaplatiť. Tlak na nich je vysoký a ukazuje do oči bijúcu zaujatosť severských krajín voči juhu Európy, kde podľa nich žijú leniví ľudia, ktorí sa boja prace a radšej vylihujú na pláži. To však nie je vôbec pravda.

Ak to vravíte, idete proti rodnému Nemecku, ktoré je kameňom úrazu.

Kríza spustošila všetky krajiny vrátane nás v Nemecku. Priepasť medzi chudobnými a bohatými je obrovská, čo vyvolalo vznik fašizmu, ktorý je neodmysliteľne spájaný s konfliktom medzi severom a juhom, ako ho presadzuje aj ECB. Pracuje v nej množstvo inteligentných ľudí, ale nepracujú pre európske obyvateľstvo. Oni pracujú proti blahobytu Európy ako celku. Narodila som sa v roku 1993 v Nemecku a nedôvera v rámci Európskej únii pretrváva. Moja generácia sa už cíti byť Európanom, nie Nemcom. Nechcem, aby Grécko bolo nútené opustiť Úniu z ekonomických dôvodov.

Študentka, ktorá napadla Draghiho: „ECB je diktatúra, ktorú nik nevolil“

Vo februári tohto roka protestovali v Berlíne proti vystúpeniu Grécka z eurozóny. J. Witt vľavo. Zdroj: flickr.com, Richard Hebstreit

Ako sa definujete? Pre mnohých ste sa stali hrdinkou, ktorá bojuje proti zlému kapitalizmu, iní tvrdia opak. Navyše ste spájaná s feministickým hnutím Femen.

Som ich ex-členka a táto akcia bola moja. Opustila som Femen bez konkrétneho dôvodu. Som 21-ročná aktivistka na voľnej nohe. Veľa ľudí v mojom veku je politicky aktívnych, ale možno to nie je vidieť stále. Som antifašistka a feministka. Jednoducho nemôžeme akceptovať, že niečo nemôžeme zmeniť. Ak zaspávaš v demokracii, môžeš sa zobudiť v diktatúre.

Budete nejako potrestaná za demonštráciu?

Polícia ma okamžite eskortovala na policajnú stanicu, ale nezostala som tam dlho. Niekto by si mohol myslieť, že budem prísne potrestaná, ale toto nie je ten príklad. Konfety boli neškodné a vlastne som ani nič nespravila a nikomu neublížila.

ECB potvrdila, že prípad bude prešetrovať.

Pochybujem, že v ňom budú pokračovať obvineniami voči mne. Boli by vysmiati a budú sa snažiť na celý incident čo najrýchlejšie zabudnúť.

V roku 2013 ste na Vianoce urobili oveľa kontroverznejšiu demonštráciu v katedrále v Kolíne nad Rýnom. Ešte v hnutí Femen ste vyskočili na oltár a na prsiach ste mali nápis „Som Boh“. Aj to bolo nevinné?

Bola to len iná mierumilovná provokácia. Som presvedčená, že Boh neexistuje, ale protest sa vôbec netýkal veriacich, ako by sa to dalo interpretovať. Bola to len správa, že v náboženských inštitúciách katolíckej cirkvi existuje obrovská korupcia. Protest bol zameraný aj proti arcibiskupovi z Kolína nad Rýnom Joachimovi Meisnerovi, ktorému sme chceli odkázať, že každá žena sa môže rozhodnúť, čo urobí so svojim telom. Bojuje proti Femen tým, že odmieta možnosť potratov.

Museli ste však skákať po oltári a potom sa čudujete reakciám ľudí?

Áno, museli. Museli sme vás šokovať a o to šlo.