Študenti zdravotníckych odborov budú môcť pod dohľadom robiť výtery a vyhodnocovať testy na nový koronavírus. Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v piatok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Parlament ju schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

Odoberať vzorky a následne ich diagnostikovať budú môcť po novom aj študenti pôrodnej asistencie i odboru laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve, ktorí absolvovali najmenej dva semestre. Pomáhať pri testovaní budú môcť aj študenti doktorského odboru zubného lekárstva, ak absolvovali najmenej šesť semestrov. Za zdravotníckeho pracovníka sa počas krízovej situácie považuje aj žiak, ktorý je v pracovnom vzťahu u poskytovateľa a je žiakom druhého alebo tretieho ročníka na strednej zdravotníckej škole v študijnom odbore diplomovaná všeobecná sestra, spresňuje sa v návrhu novely. Dohliadať by na nich mal lekár, zubár, záchranár, sestra alebo praktická sestra.

WA 23 Štrasburg - Zdravotný personál priváža na nosdlách pacienta s cohorením COVID-19 z nemocnice v regióne Lyon do nemocnice v Štrasburgu vo štvrtok 12. novembra 2020. Vyše polovica Francúzov porušila nariadenia zavedené v rámci lockdownu (celoštátnej karantény) počas druhej vlny pandémie koronavírusu. Ukázal to vo štvrtok zverejnený prieskum. Počet prípadov ochorenia COVID-19 v nemocniciach pritom prekročil rekordy z apríla, informovala tlačová agentúra AFP. Počet ľudí v nemocničnej starostli
Neprehliadnite

Ročne zomrie na chrípku výrazne menej ľudí ako na Covid-19

Ministerstvo zdravotníctva by tiež podľa novely mohlo počas krízovej situácie uzatvoriť zmluvy na odber vzoriek a diagnostiku ochorenia Covid-19 s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, so Slovenským Červeným krížom a s jeho územným spolkom.

Návrhom zákona sa má upraviť kompetenčný rámec pre organizáciu miest, ktoré slúžia na testovanie. Zabezpečí sa tým aj testovanie osôb na hraniciach SR, píše sa v materiáli. „Samotná realizácia bude prebiehať prostredníctvom uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a predpokladá sa aj spolupráca so Slovenským Červeným krížom," uviedol rezort zdravotníctva v návrhu.

WA 9 Liége - Záchranári privážajú pacienta do nemocnice v belgickom meste Liége vo štvrtok 29. októbra 2020. Belgicko zaznamenalo vo štvrtok rekordný denný počet 6187 ľudí prijatých do nemocníc s ochorením COVID-19.  Liége, tretie najväčšie mesto krajiny, má najväčšiu incidenciu (výskyt) nakazených na počet obyvateľov v Belgicku. Zdravotníkov v niektorých tamojších nemocniciach požiadali, aby pokračovali v práci aj napriek tomu, že sú pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 - pokiaľ sa u nich
Neprehliadnite

Počet hospitalizovaných na ochorenie Covid-19 naďalej stúpa

Nová legislatíva tiež hovorí, že regionálny úrad verejného zdravotníctva môže v súvislosti s krízovou situáciou z dôvodu ochorenia Covid-19 vydať rozhodnutie, ktorým nariadi držiteľovi povolenia na prevádzkovanie všeobecnej nemocnice, špecializovanej nemocnice alebo zariadenia spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek vytvorenie mobilného odberového miesta. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je povinný vytvoriť mobilné odberové miesto do siedmich pracovných dní od doručenia rozhodnutia.

Novelou sa má tiež administratívne uľahčiť práca zdravotníckeho pracovníka na mobilných odberových miestach, čím sa má dosiahnuť efekt vyššej dostupnosti a kapacity počtu otestovaných osôb.