Harry Petano-Heathcote patrí k skupine stotisíc študentov, ktorí žalujú britské univerzity. Keď v roku 2020 začal študovať právo na Oxford Brookes University, tak svet zasiahla pandémia covidu. Školy tak prešli na online výučbu a aj Petano-Heathcote musel vymeniť živé prednášky za vopred nahrané YouTube videá a samoštúdium.
Mladý Brit sa sťažuje, že sa svoj odbor naučil sám. „Mohol som minúť 50 libier na učebnice a ísť na skúšku, a nie deväťtisíc libier na štúdium, ktoré je len akýmsi lepším predplatným Netflixu,“ posťažoval sa pre denník The Telegraph. Keby mal záujem o samoštúdium, tak by sa vraj na univerzitu nikdy neprihlásil.
Spor s University College London
Britský najvyšší súd dnes v súvislosti so zlyhaním výučby čaká skupinový súdny proces medzi päťtisíc študentmi a University College London (UCL). Zámerom univerzity je toto súdne konanie zastaviť. Inštitúcia totiž trvá na tom, že študenti mali problém riešiť najprv prostredníctvom interných postupov či podať sťažnosť ombudsmanovi pre vysokoškolské vzdelávanie. Ide podľa nej o najrýchlejší spôsob, ako situáciu vyriešiť.
Podľa právnických firiem, ktoré mladých ľudí na súde zastupujú, sa len univerzity touto taktikou snažia celú vec natiahnuť a odopierať študentom ich zmluvné práva.
Medzi navrhovateľmi je aj Caitlin McDonaldová, ktorá v septembri 2020 začala magisterské štúdium na UCL v odbore kognitívnej neurovedy. Namiesto živých prednášok si niektoré moduly musela naštudovať sama a navyše prišla o prístup k dôležitému vybaveniu, akým je prístroj na magnetickú rezonanciu či elektroencefalografiu.
Po ukončení štúdia sa uchádzala o pozíciu asistentky výskumu, no oproti absolventom predchádzajúcich ročníkov mala nevýhodu, pretože jej vedomosti boli vinou online výučby na horšej úrovni. Aj keď protipandemické opatrenia prestali platiť už dávnejšie, univerzity sa virtuálneho sveta odmietajú vzdať.
„Študenti zaplatili plné sumy za službu, ktorá im bola dodaná len čiastočne. Sú frustrovaní, sklamaní, dokonca nahnevaní,“ vysvetlil Ryan Dunleavy z právnickej firmy Harcus Parker. Tá je jednou z firiem, ktoré nespokojných študentov na súde zastupujú. Rozhorčenie mladých ľudí je pochopiteľné, keďže ich celé štúdium môže vyjsť až na 45-tisíc libier (51,7-tisíca eur).
Príležitosť zarobiť
Súkromné školy či inštitúcie poskytli klientom počas pandémie zľavy, pretože vedeli, že situácia nepriaznivo ovplyvní ich úroveň poskytovania služieb. Univerzity si, zdá sa, nemyslia, že by to bolo nutné, podotkol Dunleavy. Niektoré pandémiu dokonca premenili na biznis príležitosť a začali prijímať viac žiakov, čím zvýšili svoj zisk. V období rokov 2020 až 2021 UCL zarobila takmer 150 miliónov libier (172,3 milióna eur).
Ideálnym riešením situácie by podľa Petano-Heathcota bolo, keby univerzity na chvíľu prestali prijímať nových študentov, aby sa profesori mohli viac venovať tým súčasným a dobehnúť stratený čas.