Mestá a obce tvrdia, že študenti využívajú zákon o slobodnom prístupe k informáciám na získanie podkladov pre svoje záverečné či iné práce. Úrady podľa tvrdení samospráv dostávajú siahodlhé dotazníky.
Študenti požadujú aj archívne či štatistické údaje, ktoré sú často voľne dostupné na webových stránkach alebo sú súčasťou iných verejných databáz. Žiadatelia občas diktujú aj formu poskytnutých údajov, píše v stanovisku pre agentúru SITA hovorkyňa združenia Marta Bujňáková.
Dotazníky a ankety sú podľa samospráv úplne mimo rámec základného práva na informácie.
Na ministerstve spravodlivosti sa už niekoľko mesiacov pripravuje novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva Alexandra Donevová, "predpokladáme, že zákon bude predložený do medzirezortného pripomienkového konania v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov."
ZMOS píše, že má záujem na korektnej revízii pravidiel v poskytovaní informácií. Vyhľadávanie informácií v archíve, ich sumarizácia, príprava špecifických podkladov najmä v malých obciach s jedným alebo dvoma zamestnancami je fakticky nerealizovateľná, uvádza sa v stanovisku.
Vzájomná konzultácia s úradom sa obciam a mestám vidí prijateľnejšia ako využívanie "silových" ustanovení zákona. Po zmene zákona volajú najmä mestá a obce, ktoré argumentujú, že ich infožiadosti často zaťažujú.
Prieskum Martina Dubéciho z augusta 2013 tvrdenia samospráv o nadmernej zaťaženosti kvôli infožiadostiam nepotvrdil. "Z dát, ktoré sa nám podarilo získať, sa ukazuje, že tvrdenia o všeobecnom vyťažení obcí sa na našej vzorke nepotvrdili. V prípade malých obcí vidíme minimálny záujem o využívanie tohto nástroja. Z rozhovorov vieme, že sa informácie získavajú neformálne. Nárast začína pri väčších obciach a mestách, čo je vzhľadom na počty občanov, úkonov či majetku pochopiteľné," napísal M. Dubéci vo svojom blogu zverejnenom po prieskume.