- Investičnej skupine Penta vlani stúpol čistý zisk na 147 miliónov eur z predvlaňajších 127 miliónov eur. Vyplýva to z konsolidovaných výsledkov podľa medzinárodných štandardov, o ktorých skupina informovala.
Najvyšší súd podľa Protimonopolného úradu potvrdil pokutu deväť miliónov eur pre rafinériu Slovnaft. Dôvodom je diskriminácia pri veľkoobchode s benzínom. - Finančná skupina J&T dostala súhlas od Protimonopolného úradu na získanie väčšiny v Poštovej banke. J&T Finance Group plánuje v banke ovládanej Istrokapitalom Maria Hoffmanna získať podiel 88,055 percenta.
- Student Agency plánuje vstúpiť na trh pražských taxislužieb a do roka chce vybudovať v českom hlavnom meste najväčšiu spoločnosť v obore. Novú spoločnosť Tick Tack Taxi vlastní firma Radima Jančuru z 80 percent, zvyšný podiel pripadá na spoločnosť Tick Tack zameranú na majetnejších klientov.
- OTP Banka hospodárila na Slovensku v prvom kvartáli s poklesom zisku o viac než dve tretiny na 276-tisíc eur. "Hospodárske výsledky negatívne ovplyvňuje vlani zavedená banková daň a pokles úrokového príjmu v dôsledku poklesu marží,“ povedal člen predstavenstva a zástupca generálnej riaditeľky Rastislav Matejsko.
- Vláda nového talianskeho premiéra Enrica Lettu začína fungovať. Cez víkend zložila prísahu do rúk prezidenta Giorgia Napolitana. Kabinet sa v parlamente bude opierať o ľavicových demokratov a stranu expremiéra Silvia Berlusconiho, ktorá získala okrem iného post ministra vnútra pre svojho tajomníka Angelina Alfana. E. Letta tiež na tlak strany S. Berlusconiho sľúbil zrušiť daň z nehnuteľností zavedenú jeho predchodcom Mariom Montim. Nástup novej vlády sprevádzala tragédia, nezamestnaný muž z Kalábrie postrelil pred úradom premiéra dvoch policajtov.
- Taliansko síce má novú vládu, stále však nie je vylúčené, že bude potrebovať finančnú pomoc. V rozhovore pre taliansky denník La Reppublica to povedal analytik agentúry Moody's Dietmar Hornung.
- Island povedú strany, ktoré krajinu priviedli do finančnej krízy v roku 2008. Rozhodli o tom parlamentné voľby. Voliči nespokojní s úspornými opatreniami odsunuli vládnych sociálnych demokratov na tretie miesto so ziskom 12,9 percenta hlasov. Zvíťazila Strana nezávislosti (26,7 percenta) a Pokroková strana (24,4 percenta).
- Grécky parlament schválil balík úsporných opatrení. Počíta okrem iného s prepustením 15 500 štátnych zamestnancov do konca roku 2014. Atény výmenou za úspory získajú ďalšiu časť medzinárodného úveru v objeme 8,8 miliardy eur.
Zdroj: SITA / AP
- Ekonomická nálada v eurozóne sa v apríli po druhý raz za sebou zhoršila. Index podľa Európskej komisie medzimesačne klesol o 1,5 bodu na 88,6 bodu, teda ešte viac, než čakali analytici. Nálada sa zhoršila v Nemecku, Francúzsku a Taliansku.
- Poľsko o rok odkladá plán znížiť svoj rozpočtový deficit pod tri percentá hrubého domáceho produktu. Najnovší termín je rok 2015. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z aktualizovaného plánu prechodu na euro.
- Ceny tovarov a služieb v Španielsku rástli v apríli najpomalšie od marca 2010. Vyplýva to z predbežných údajov španielskeho štatistického úradu INE. K zbrzdeniu inflácie prispelo zníženie cien niektorých energií a slabnúci dopyt.
- Ani v Nemecku ceny nerastú rýchlo. Inflácia v apríli dosiahla najpomalšie tempo od decembra 2010, spomalila sa na 1,2 percenta. Vyplýva to z prvého odhadu spolkového štatistického úradu.
- Francúzsko plánuje do roku 2019 zrušiť desaťtisíce pracovných miest v armáde. Celkovo by malo ísť o zhruba 34-tisíc ľudí. Vyplýva to z vládneho dokumentu, o ktorého obsahu informovali francúzske médiá.
- Ani najväčšia európska automobilka Volkswagen nie je imúnna voči poklesu dopytu po autách v Európe. Čistý zisk klesol o 38,2 percenta na 1,94 miliardy eur. Firma to uviedla v podrobnej hospodárskej správe. „Súčasné prostredie rozhodne predstavuje ťažkú výzvu pre celý sektor,“ uviedol šéf automobilky Martin Winterkorn.
- Čistý zisk americkej automobilky Chrysler sa v prvom kvartáli medziročne prepadol o 65 percent na 166 miliónov dolárov. Znížili sa aj tržby. Zhoršenie zapríčinilo uvedenie nových modelov na trh spolu so zastavením produkcie starších vozidiel.
- Majiteľ Chrysleru, talianska automobilka Fiat, sa v prvom kvartáli prepadla do straty 83 miliónov eur. Spoločnosť zasiahol nielen pokles zisku americkej dcéry, ale aj slabý predaj v Európe. „Vedeli sme, že sa v tomto štvrťroku zakolísame, ale nemyslel som si, že sa zakolísame tak výrazne,“ povedal generálny riaditeľ Fiatu Sergio Marchionne.
- Český podnikateľ Jiří Šmejc predal za 11,8 miliardy českých korún päťpercentný podiel v skupine PPF, ktorú ovláda Petr Kellner. Napísal to portál českých Hospodářských novín. J. Šmejc zároveň získal 13,37-percentný podiel v spoločnosti Home Credit.
- Vydavateľstvo Economia českého miliardára Zdeňka Bakalu, pod ktorého spadajú okrem iného Hospodárske noviny, kúpilo internetovú spoločnosť Centrum Holdings, pod ktorú spadá napríklad portál Aktuálně.cz. Transakcia nezahŕňa podnikanie mimo Česka.
- Americkému reťazcu s rýchlym občerstvením Burger King sa v prvom kvartáli podarilo viac než zdvojnásobiť čistý zisk na 35,8 milióna dolárov. Tržby však klesli o 42 percent na 327,7 milióna dolárov. Spoločnosť predáva stále viac reštaurácií franšízantom, čo jej znižuje režijné náklady. Namiesto tržieb dostáva poplatky za prevádzku franšíz.
- Nemecká farmaceutická spoločnosť Bayer sa dohodla na prevzatí amerického výrobcu antikoncepcie Conceptus, za ktorého zaplatí približne 1,1 miliardy dolárov.
- Americký technologický gigant Apple chystá svoj vôbec prvý dlhopis. Tvrdia to zdroje agentúry Reuters. Výnosy z predaja obligácie by mali zafinancovať stomiliardový program rozdelenia peňazí medzi akcionárov.
- Rakúskej bankovej skupine Erste Group, ktorá ovláda Slovenskú sporiteľňu, klesol v prvom štvrťroku čistý zisk medziročne takmer o polovicu na 176,2 milióna eur. Čistý zárobok sa znížil aj Slovenskej sporiteľni, a to o 16,7 percenta na 41,9 milióna eur.
- Cyperský finančný ústav Bank of Cyprus dokončil premenu časti nepoistených vkladov v banke na akcie, čo bola podmienka získania medzinárodnej pomoci pre Cyprus. Zmena sa týkala 37,5 percenta vkladov nad 100-tisíc eur. Ďalších 22,5 percenta zatiaľ zostáva v banke ako záloha pre prípadnú ďalšiu výmenu.
- Generálny riaditeľ španielskej banky Santander Alfredo Sáenz odstúpil. Bankára predvlani odsúdil súd na tri roky väzenia podmienečne a zákaz pôsobenia v bankovníctve pre falošnú žalobu na klientov inej banky vlastnenej Santanderom pre nesplatené úvery. A. Sáenz sa funkcie vzdal až po právnej bitke.
- Akcionári najväčšej gréckej banky National Bank of Greece schválili plán jej rekapitalizácie, ktorá jej umožní prevziať finančný ústav Eurobank. Banka vydá nové akcie za 9,75 miliardy eur, pričom väčšinu kapitálu poskytne štátny fond na podporu finančného sektora.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu eTREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami. Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania tu
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP