Rusko nepovažuje uvalenie cenového stropu na jej vývoz zo strany Západu v súvislosti s vojnou na Ukrajine za tragédiu. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Kupci sa vraj nájdu

Cenový strop, ktorý vstúpil do platnosti v pondelok (5. 12.), sa snaží obmedziť príjmy Ruska z predaja ropy, ktoré využíva na financovanie vojny na Ukrajine. A zároveň má zabezpečiť, aby Rusko aj naďalej zásobovalo ropou svetový trh.

„Nepochybujem o tom, že sa nájdu kupci pre náš produkt," povedal v utorok novinárom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Sergej Rjabkov. A dodal, že ruské úrady sa na zavedenie cenového stropu pripravili.

„Uvidíme, ako zareaguje trh, ale v každom prípade naše záujmy v tejto oblasti budú tak či onak zabezpečené," citovali Rjabkova ruské tlačové agentúry.

Žiadnu tragédiu nevidia

Podpredseda vlády Alexander Novak zase zopakoval varovanie, že strop nevyhnutne povedie k zvýšeniu cien. Pripustil však, že sa to dotkne aj logistiky.

„Ruská ropa bola vždy žiadaná a bude aj naďalej," povedal Novak novinárom. „Nevidíme tu žiadnu tragédiu."

Cenový strop znamená, že Rusko môže aj naďalej dodávať ropu na trh, ale za cenu nižšiu ako 60 dolárov (56,67 eura) za barel (159 litrov).

Kremeľ už v pondelok uviedol, že toto opatrenie neovplyvní vojenskú operáciu Ruska na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

Spojené kráľovstvo otvorilo nové kolo udeľovania licencií, ktoré umožnia ropným a plynových spoločnostiam prieskum ložísk fosílnych palív v Severnom mori, aj napriek vyhrážkam zo strany klimatických aktivistov
Neprehliadnite

Produkcia ropy v Rusku za 11 mesiacov vzrástla o dve percentá