Trestné oznámenie za neporiadok
Kancelária Národnej rady ide podať trestné oznámenie na organizátorov piatkového protestu proti kauze Gorila, na ktorom sa zúčastnili tisícky ľudí. Časť demonštrantov prerazila zátarasy a na parlament hádzala banány a vajíčka. Na budove zostali nalepené plagáty a pred bránou neporiadok. Šéf kancelárie Andrej Kramár odhadol škody na 3000 až 5000 eur. Sťažuje sa aj bratislavská mestská časť Staré Mesto, ktorého starostka Tatiana Rosová je poslankyňou SDKÚ-DS. Samospráva sa obrátila na obvodný úrad.
Organizátorka demonštrácie Lucia Gallová zodpovednosť odmietla a tvrdila, že účastníkov akcie stále vyzývali, aby sa vyhýbali vandalizmu. “Bohužiaľ máme indície, že v dave boli nasadení provokatéri,“ vyhlásila.
Demonštrantov sa zastal šéf parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka. „Mrzí ma takýto postup a organizátorom protestu touto cestou odkazujem, že ich hnevu rozumiem,“ povedal. R. Procházka je poslancom KDH, kancelária parlamentu spadá pod podpredsedu kresťanských demokratov a šéfa Národnej rady Pavla Hrušovského. SaS vyzvala na stiahnutie trestného oznámenia.
Demonštrantov proti Gorile bolo "pomerne veľa"
Organizátori protestu inak hodnotia akciu ako úspešnú. Aj riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík poznamenal, že demonštrantov bolo na slovenské pomery relatívne veľa. Politici sa viac-menej dajú rozdeliť na tých, čo na proteste boli, alebo ho podporili, a na tých, ktorí sa k nemu príliš radšej nevyjadrujú. Nereagovať môže byť pre politikov výhodné, poznamenal sociológ. Mohla by to byť účinná taktika v prípade, že protesty sa už nebudú opakovať a narastajúci tlak na vyšetrenie a vyvodenie zodpovednosti sa vytratí, dodal.
Novela ústavy za trištvrtehodinu nestačila
Podpredseda KDH P. Hrušovský si myslí, že dozrel čas na úplne novú ústavu. Jej prípravu by chcel zveriť vedcom a odborníkom na ústavné právo, povedal cez víkend v televízii TA3. Parlament mal naposledy problém ústavy na stole po páde vlády Ivety Radičovej. Poslanci vtedy narýchlo v piatok poobede menili základný dokument, aby mohol kabinet dovládnuť do marcových volieb. Kompetencie si pritom vláda podelila s prezidentom.
Ako jeden z prvých na iniciatívu P. Hrušovského reagoval šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu a kolega P. Hrušovského R. Procházka (KDH). Myšlienku síce „privítal“, ale poznamenal, že teraz považuje za prioritu ekonomické a sociálne otázky.
Stíhajte prezidenta
Kandidát Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Juraj Kukla žiada poslancov, aby navrhli Ústavnému súdu stíhať prezidenta Ivana Gašparoviča. Hlava štátu podľa neho totiž vedome porušuje ústavu, keď nechce vymenovať koalíciou podporovaného Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Ak by ústavný súd prezidenta odsúdil, prišiel by I. Gašparovič o funkciu.
To ale naozaj len teoreticky. Parlament by takýto podnet musel schváliť ústavnou väčšinou, teda aj hlasmi „akoby“ spolustraníkov prezidenta zo Smeru-SD. Okrem toho ústavných sudcov si vyberá do funkcií samotný prezident, hoci z kandidátov, ktorých mu predkladá parlament. „Päť minút po oznámení výsledkov volieb budú takéto aktivity minulosťou,“ vyhlásil hovorca prezidenta Marek Trubač.
Odkiaľ ste na to zobrali
Robert Fico vo víkendovej debate v STV pripomenul jednu zo svojich obľúbených tém – zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Týmto spôsobom by podľa neho bolo možné postihovať politikov podozrivých z kupovania poslancov či prijímania provízií pri privatizácii. Trestné stíhanie považuje naopak za menej účinné.
Zákon mimochodom potichu a nerušene stále platí, a to v tej forme, v akej ho presadila ešte vláda R. Fica. Ako by sa uplatňoval za jeho vládnutia, si však Slovensko ešte nevyskúšalo. Hoci tento zákon vznikol pod vedením Smeru-SD, začal byť účinný až vlani v januári. Norma predpokladá, že súd môže zabaviť majetok získaný z nelegálnych príjmov, dôkazné bremeno pritom nesie podozrivý.
SNS nastrašil politológ
SNS nahneval názor politológa zo Slovenskej akadémie vied Juraja Marušiaka, podľa ktorého sa národniari obávajú straty voličov a preto vyostrili rétoriku proti EÚ. „Je síce úsmevné sledovať všetky kvázi hodnotenia politológov, ale je aj nebezpečné, že naozaj môžu ovplyvniť názory niektorých ľudí, keďže im viaceré médiá na Slovensku prikladajú z neznámych dôvodov význam," nazdáva sa hovorkyňa SNS Jana Benková.
Ďalšia manipulácia volieb?
Strana Jána Slotu sa neobáva len vplyvu politológa a médií, ale aj volebných podvodov. Vyzýva preto svojich zástupcov vo volebných komisiách, aby paralelne sčítavali hlasy. SNS hovorila o podvodoch aj pri voľbách v roku 2010 a varovala pred nimi tiež v roku 2006.
Jediná alternatíva
Šéf KSS Jozef Hrdlička delí volebné programy strán na dve skupiny. Do prvej patria všetky ostatné strany a do druhej program komunistov, ktorý je ich jedinou skutočnou alternatívou. Ako táto alternatíva vyzerá? V programe komunistov na záchranu Slovenska napríklad stojí: obnoviť štátne podniky, založiť štátnu banku a poisťovňu, odstrániť „zahraničnú ekonomickú okupáciu“, prehodnotiť privatizáciu či vystúpiť z NATO.
Nezostáva nič len sa modliť
V katolíckej cirkvi sa začala kampaň modlitieb a pôstu za parlamentné voľby. Organizátori zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže hovoria, že svojimi aktivitami nepreferujú žiadnu politickú stranu ani nepropagujú myšlienku žiadnej názorovej skupiny.
Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.
Foto - SITA / Diana Černáková
Ilustračné foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo