Slovákov, ktorým lekári zistili cukrovku, je čoraz viac. Celkový počet cukrovkárov sa od začiatku osemdesiatych rokov takmer strojnásobil, v roku 2012 ich bolo vyše 342-tisíc. Vyplýva to zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Počet chorých však môže byť ešte vyšší. „Na Slovensku je asi 200-tisíc ľudí, ktorí nevedia o tom, že majú cukrovku,“ odhaduje prezident Zväzu diabetikov Slovenska Jozef Borovka. Hlavný problém vidí v chýbajúcej osvete. Ako príklad uvádza tých, ktorým počas preventívnych akcií organizovaných zväzom zistili zvýšené hodnoty cukru v krvi. Lekára však vyhľadá len mizivé percento z nich, varovné signály totiž ľudia neberú vážne.

Príčiny vzniku cukrovky prvého typu nie sú známe. Za druhý typ, ktorý má podľa štatistiky NCZI až 90 percent všetkých diagnostikovaných, si môže v mnohých prípadoch človek sám. Spôsobuje ho najmä stres a obezita. „Už to nie je ľudovo nazývaná starecká cukrovka, výskyt sa posunul na hranicu okolo 30 rokov. A to v mnohých prípadoch hlavne u pracovne vyťažených manažérov,“ vysvetľuje J. Borovka.

Problémom začína byť aj sieť odborníkov - diabetológov, ktorá s počtom pribúdajúcich pacientov nerastie. „Na jedného chorého má diabetológ asi štyri minúty a 14 sekúnd za rok a to na poriadne vyšetrenie nestačí,“ hovorí ďalej. Tvrdí však, že čo sa týka dostupných liekov a zdravotníckych pomôcok, je na tom Slovensko veľmi dobre.

Zlepšenie v oblasti prevencie by mohol priniesť národný diabetologický program, ktorý pripravila Slovenská diabetologická spoločnosť v spolupráci so zväzom ešte minulý rok v júni. Vláda ho zatiaľ neschválila, i keď jeho existenciu na národnej úrovni vyžaduje Európska únia.

Vzbudiť záujem o cukrovku chce program prostredníctvom krátkych vstupov v televízii, rozhlase, na bilbordoch či Facebooku. Napríklad od ministerstva pôdohospodárstva žiada, aby boli na potravinách informácie pre diabetikov a od ministerstva školstva, aby do povinnej výučby zaradilo výchovu o zdravom životnom štýle. Reklamu na fastfoody odporúča vysielať až po 22:00 s povinným upozorňovaním o zdravotnej nevhodnosti. Výsledky by sa mohli dostaviť o 15 rokov. 

Ako ukázala štúdia svetových centier pre výskum diabetu, v európskych krajinách ide na liečbu cukrovky a jej dôsledkov v priemere asi desať percent celkových výdavkov verejného zdravotníctva. Zväz si myslí, že to môže byť v skutočnosti viac - 16 až 18 percent. Medzi najčastejšie komplikácie spôsobené cukrovkou patria vysoký krvný tlak, poruchy trávenia tukov a diabetická neuropatia, teda zápaly nervov.

Stres môže manažérom priniesť cukrovku

Zdroj: SITA / AP / Richard Drew