Aktualizované 24. júla 2016 o 16:00 v celom rozsahu
Mníchovský policajný riaditeľ Hubertus Andrä oznámil, že sa nepotvrdili pôvodné informácie o až troch strelcoch. Jediným páchateľom bol 18-ročný muž, ktorý začal strieľať v oblasti obchodného strediska Olympia na severozápade Mníchova. Medzi obeťami sú aj deti a maloletí.
Otec útočníka počas noci vypovedal na mníchovskom policajnom riaditeľstve. Susedia popísali denníku útočníka ako človeka „pokojného typu“.
Aj keď polícia teroristický motív zatiaľ nepotvrdila, francúzsky prezident François Hollande už takto udalosť nazval. „Teroristický útok, ktorý zasiahol Mníchov a pri ktorom bolo zabitých viacero ľudí, je odporný čin vedený s cieľom vyvolať v iných krajinách a v Nemecku strach,“ citoval ho denník Die Welt. F. Hollande chce v sobotu o situácii hovoriť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Zdroj: SITA / AP
#OffeneTür
V Mníchove v noci z piatka na sobotu zasahovalo približne 2 300 policajtov. Okrem bavorských sa zapojili aj špeciálne jednotky z Bádensko-Württemberska, Hesenska a Rakúska. H. Andrä uviedol, že situácia v meste je teraz bezpečná.
Po 1:00 SELČ polícia odvolala varovanie pred vychádzaním na ulicu a povolila obnovenie prevádzky nočných liniek hromadnej dopravy. Od sobotňajšieho rána jazdí taktiež metro a prímestská železnica, ktorej prevádzka sa zastavila krátko po útoku.
Kvôli evakuácii hlavného nábrežia a zastavení železničnej prevádzky viacero ľudí v Mníchove uviazlo. Štátne úrady ponúkli možnosť prenocovania v sídle bavorskej vlády a v budove tamojšieho parlamentu. Ponuky na prespanie sa šírili aj po Twitteri s hashtagom #OffeneTür, predkladali ich súkromné osoby, ale taktiež aj mníchovské mešity. Spoločnosť Deutsche Bahn umiestnila na nádražiach vlaky s lôžkovými vagónmi.
Inšpirovaný Breivikom
Mníchovský policajný prezident H. Andrä po udalostiach uviedol, že v byte a izbe mladíka, ktorý spáchal ozbrojený útok, sa pri domovej prehliadke nenašli dôkazy o prípadných kontaktoch na organizáciu Islamský štát. H. Andrä na tlačovej konferencii takisto konštatoval, že ani zločin, ani jeho páchateľ nemajú absolútne nič spoločné s utečeneckou problematikou.
Nemecká polícia sa domnieva, že útočník bol inšpirovaný masakrom, ktorý pred piatimi rokmi spáchal v Nórsku Anders Behring Breivik. „Breivik tu mohol zohrať úlohu,“ povedal H. Andrä. Dodal, že pri domovej prehliadke našli vyšetrovatelia v páchateľovej izbe materiál zaoberajúci sa myšlienkou vystrieľania veľkého množstva ľudí.
Zdroj: SITA / AP
Útočník sa takisto mohol predtým pokúšať svoje obete do McDonaldu v obchodnom stredisku Olympia prilákať. A to tak, že na Facebooku uverejnil falošné ponuky na jedlá zadarmo, tvrdí polícia. Policajti tiež uvádzajú, že útočník bol pravdepodobne duševne chorý a v ruksaku mal až 300 nábojov.
Primátor Mníchova Dieter Reiter vyhlásil na sobotu za obete streľby v bavorskej metropole štátny smútok. Mesto je podľa neho „týmto príšerným činom šokované a zdesené“. Vo svojom facebookovom statuse primátor vyjadril sústrasť pozostalým i priateľom obetí a zároveň sa poďakoval bezpečnostným útvarom za ich prácu.
Sústrasť zo zahraničia
Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril nemeckej kancelárke kvôli útoku v Mníchove sústrasť. V. Putin poslal sústrastný telegram nielen A. Merkelovej, ale aj bavorskému premiérovi H. Seehoferovi. Pomoc Nemecku ponúkol už v piatok aj americký prezident Barack Obama a šok na udalosťami vyjadril aj britský minister zahraničia Boris Johnson. Irán, teda krajina, z ktorej útočník pochádza, útok odsúdil.
„Všetci psychicky vyšinutí jednotlivci, ktorí majú v úmysle páchať zlo, musia vedieť, že proti nim stoja tí najlepší experti, profesionáli, a spolu s nimi všetci dobrí, normálni ľudia,“ myslí si prezident Andrej Kiska, ktorý takto na svojom facebookovom profile reagoval na piatkovú streľbu v obchodnom centre v Mníchove, ale aj na nedávne útoky v Nice, Paríži a Bruseli.
Podľa neho šíria teroristi a chorí jednotlivci strach po Európe, pričom často práve obhajobou náboženstva majú ventilovať svoju vlastnú frustráciu, nenávisť, neschopnosť žiť v modernom a vyspelom svete.
Utiahnutý, šikanovaný a samotár
Spolužiaci mladíka označili za utiahnutého a šikanovaného samotára. Údajne sa im tiež vyhrážal, že všetkých zabije. Informoval o tom v nedeľu na svojej internetovej stránke denník The Independent. Až sedem z deviatich obetí 18-ročného mladíka iránskeho pôvodu, ktorého nemecké médiá identifikovali ako Aliho Davida Sombolyho (a niektoré aj ako Sonbolyho), bolo v tínedžerskom veku.
Podľa výpovedí svedkov spustil útočník streľbu v reštaurácii McDonalds. Jeden z jeho bývalých spolužiakov neskôr v internetovej diskusii opísal, ako A. D. Sombolyho v škole obťažovali, pričom on sa im následne vyhrážal „že ich zabije“, uvádza ďalej Independent. Iný spolužiak zase povedal, že ho často šikanovali. Mladík bol vraj tiež posadnutý hraním počítačových hier a vo svojich internetových profiloch používal prezývky ako „Psycho“ či „God Like“.
Štrnásťročné dievča žijúce v rovnakom paneláku ako strelec, uviedlo, že chlapec bol „v škole neobľúbený, mal len dvoch či troch kamarátov, s ktorými sa stretával“.Pred niekoľkými mesiacmi sa podľa jej slov dostal do akéhosi sporu, pričom následne tvrdil, že „vykoná masakru a všetkých zabije“.
Vyšetrovatelia doposiaľ motív jeho vraždenia neobjasnili. Nemecká prokuratúra aj minister vnútra Thomas de Maiziere však podľa agentúry DPA uviedli, že chlapec bol duševne chorý a liečil sa na depresiu.