Aktualizované 24. 7. o 15:31 o nové informácie

Príbuzní obetí piatkového bombového útoku v centre Osla a streľby na neďalekom ostrove Utöya v nedeľu pochovali väčšinu z nich. Na obrade v katedrále hlavného mesta sa zúčastnil aj nórsky kráľ Harald a premiér Jens Stoltenberg, ktorý viaceré z obetí aj osobne poznal.

Piatkový bombový útok na vládnu budovu v nórskom hlavnom meste Oslo si vyžiadal sedem mŕtvych. Poobedňajšie výbuchy zasiahli bezprostredne 17-poschodovú vládnu budovu v centre Osla a niekoľko ministerstiev.

O niekoľko hodín na to spustil streľbu muž oblečený v policajnej uniforme na ostrove ležiacom niekoľko kilometrov od hlavného mesta. Usmrtil doteraz podľa oficiálnych informácií 86 účastníkov letného kempu vládnej strany premiéra Stoltenberga.

Účastnilo sa ho do 700 prevážne mladých ľudí vo veku 14 až 19 rokov. Ďalších najmenej päť mladých ľudí je stále nezvestných.

Strelcom by mal byť 32-ročný Nór Anders Behring Breivik, ktorý je zástancom krajnej pravice a polícia ho zadržala ešte v piatok bezprostredne po streľbe na ostrove.

Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na prvé vyhlásenia právnika Breivika, Breivik uznáva, že išlo o brutálne činy, no podľa jeho zmýšľania boli nevyhnutné.

,,(Zadržaný) Sa už priznal k obom činom, bombovému útoku aj streľbe, aj keď neuznal svoju vinu z pohľadu spáchania zločinov," cituje agentúra hovorcu polície hlavného nórskeho mesta Sveinunga Sponheima. Hovorca tiež dodal, že Breivik uviedol, že strieľal sám. Niektorí svedkovia streľby na ostrove Utöya uviedli, že strelci mohli byť aj dvaja.

Podľa piatkových informácií televízie CNN sa aj na ostrove našli nevybuchnuté bomby.

Zadržaný bol podľa ľudí z jeho susedstva zástancom silného pravicového extrémizmu a nepripúšťal myšlienku, že ,,vedľa seba môžu žiť ľudia z rôznych kultúrnych prostredí," cituje Reuters informácie z nórskeho denníka Verdens Gang.

Na ostrove Utöya, ktorý je dlhý približne 500 metrov, sa letné kempy súčasnej vládnej  strany organizujú už desiatky rokov a zúčastňoval sa ich na rovnakom mieste aj terajší nórsky premiér.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nemá informácie, že by medzi obeťami boli aj Slováci. Pre takmer päť miliónov obyvateľov Nórska je piatká tragédia najhoršou od konca druhej svetovej vojny.

Foto na titulke - TASR / AP