Svetová ekonomika a finančné trhy prechádzajú v uplynulých šiestich mesiacoch silnými turbulenciami vyplývajúcimi z utesňovania menovej politiky americkou centrálnou bankou FED, spomalením čínskej ekonomiky, prepadom cien komodít a silným odlevom kapitálu z rozvíjajúcich sa ekonomík. V rámci trhov zaradených medzi nerozvinuté počas tohto obdobia žiaria európske rozvíjajúce sa krajiny. Tvorcovia finančných indexov do tejto skupiny naďalej radia postkomunistické krajiny Strednej, Východnej a Juhovýchodnej Európy vrátane Turecka.
Pokiaľ vyradíme Rusko, bývalé krajiny Sovietskeho zväzu (okrem Pobaltia) a Turecko, ktoré pociťujú identické problémy ako iné rozvíjajúce sa ekonomiky, región vykazuje netradičné známky stability. Doslova ho môžeme označiť za bezpečný prístav v turbulentných časoch, kedy rezistentnými voči svetovému dianiu zostávajú ekonomiky i finančné trhy. A napriek tejto skutočnosti región ponúka nadpriemerné výnosy v porovnaní so západnými trhmi.
I keď sú tieto krajiny radené do jedného koša, ide o značne rozdielny región z pohľadu ekonomických a finančných fundamentov. Štáty bývalej V4 sa tešia silnému hospodárskemu rastu nad priemerom Európskej únie (2-4%), ktorý by mal pokračovať i v tomto roku. Skupinu môžeme doplniť o nového tigra regiónu Rumunsko. Odolné voči trhovým turbulenciám zostali i lokálne meny a štátne dlhopisy. Hospodárstvo ťahá hlavne silnejúci domáci dopyt vďaka klesajúcej nezamestnanosti, rastúcemu príjmu, nízkej inflácii a priaznivej fiškálnej situácii, ktorá umožňuje zvyšovať výdavky. Investície, i keď v menšej miere, pokračujú v expanzii ťahané hlavne prostriedkami z eurofondov. No rastúci je i export, pozitívny tok kapitálu a väčšina krajín dosahuje pozitívny alebo aspoň vybalansovaný bežný účet platobnej bilancie.
Mierne odlišnými krajinami sú Chorvátsko a Srbsko. Tieto krajiny majú nízky podiel exportu, čiže oživenie EÚ významne neprispelo k rastu ich ekonomík, hospodária s výrazne vyšším zadlžením, ktoré im neumožňuje fiškálnu expanziu a problematický zostáva i bankový sektor s veľkým podielom nevýkonných aktív. Ekonomiky si naďalej vyžadujú fiškálnu konsolidáciu a reformné politiku, čo bude naďalej brzdiť domáci dopyt. Ich rast, i keď sa dostali v minulom roku z recesie, zostane pod priemerom celého regiónu. Turecko, Rusko a Ukrajina patria medzi najviac postihnuté rozvíjajúce sa krajiny so všetkými symptómami charakterizujúcimi dianie v nevyspelých ekonomikách. Nepredpokladáme, že majú najhoršie už za sebou, preto im dnes nevenujeme pozornosť.
Výhľadovo pre rok 2016 neočakávame zmenu trendu oproti predchádzajúcemu, a preto tento región prekvapivo žiari v dnešnom náročnom investičnom svete. Ekonomiky majú podstatne nižšiu expozíciu voči postihnutým rozvíjajúcim sa ekonomikám v Ázii a Latinskej Amerike. Prepad cien komodít je prospešný pre tunajšie hospodárstva v porovnaní s inými investičnými regiónmi. Domáci dopyt by mal naďalej silnieť a štátne výdavky rásť pri zachovaní dlhových fundamentov v súlade s požiadavkami Bruselu. Menová politika vďaka chýbajúcim inflačným tlakom zostane prorastová. Dôvera investorov zostáva vysoká napriek zníženiu kvality politiky, nárastu rizík z nej vyplývajúcich a prikláňaniu sa k menej demokratickým princípom (prakticky všetky krajiny V4 za ostatné roky politickú agendu zhoršili).
Najatraktívnejšie sa nám stále javí súkromný dlh tohto regiónu (korporátne dlhopisy). Emisií tu stále nie je veľa, preto dopyt zostáva robustný a výnosy sa pohybujú výrazne nad konkurentmi zo Západnej Európy, či štátnym dlhom, ktorého úrovne sú porovnateľné so zvyškom EÚ. Samozrejme nejde o bezrizikovú investíciu. Najväčšie riziko vnímame v nízkej likvidite. No kvalita dlhu sa naďalej upevňuje a očakávame jej pokračujúce zlepšovanie a pokles výnosov, čo znamená rast cien dlhopisov.
Across Private Investment v tejto oblasti ponuka riešenie v podobe investičnej stratégie Across Bond+, ktorá sa zameriava na investovanie do likvidných štátnych alebo korporátnych dlhopisov v regióne Strednej a Východnej Európy denominovaných alebo menovo zabezpečených do EUR. Viac o stratégii sa dozviete tu.