Sociálna poisťovňa vyhlásila tender na dodávateľa stravných lístkov. V súťažných podmienkach presne vymedzila adresy, na ktorých sa majú reštaurácie pre jej zamestnancov nachádzať. No priebeh tendra naznačuje, že medzi nepísanými kritériami bola zrejme aj správna adresa uchádzača o miliónový biznis.
Krátky proces
Verejná súťaž na zabezpečenie stravovania pre zamestnancov poisťovne bola vyhlásená v marci. V hre nebolo málo – 10,5 milióna eur. Kritériá, podľa ktorých sa predložené ponuky posudzovali, možno označiť za štandardné. Cena poukážky a počet stravovacích zariadení. No poisťovňa si dala záležať na podmienkach, ktoré museli jednotlivé prevádzky spĺňať. V každej musel byť výber minimálne z troch teplých jedál a museli byť na konkrétnych uliciach, ktoré boli navyše vymedzené popisnými číslami. „Je to dosť neštandardné, väčšinou bývajú len vymenované ulice, kde majú prevádzky byť,“ hovorí Štefan Petrík, riaditeľ spoločnosti Le Chéque Déjeuner.
Do súťaže sa zapojili štyria najvýznamnejší hráči v biznise so stravnými lístkami. Vaša stravovacia, Le Chéque Déjeuner, Accor services a Doxx. V cene stravného lístka sa ponuky nelíšili. Všetci štyria prišli s cenou 3,30 eura. Rozhodnúť teda mal počet stravovacích zariadení. Na vymedzených uliciach ich mali najviac Francúzi z Le Chéque – 542. Bratislavská Vaša stravovacia uviedla o dvadsaťjeden menej. Žilinčania z Doxxu napočítali 431 a Accor len 321 prevádzok, v ktorých prijímajú ich lístky.
No poisťovňa našla v zoznamoch prevádzok aj také, ktoré „nespĺňali“ požiadavky. Napríklad Bufet Bariak vo Zvolene leží na ulici požadovanej poisťovňou, Ľ. Štúra 1 – 13, konkrétne medzi budovami s popisným číslom 1 a 3. Budova, v ktorej sa Bufet nachádza, je označená orientačným číslom 47, a preto podľa poisťovne nemá v zozname prevádzok francúzskej spoločnosti Le Chéque čo robiť.
Namiesto toho, aby poisťovňa jednoducho odpočítala sporné prevádzky z počtu, ktorý uvádzal uchádzač, a potom urobila vyhodnotenie ponúk, vyradila všetky ponuky, kde bola čo i len jedna prevádzka nespĺňajúca požiadavky. Jediný uchádzač s „čistým“ zoznamom bol potom podľa poisťovne žilinský Doxx.
Recept na úspech
Ešte pred vyhodnotením ponúk Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil poisťovni, aby jasne povedala, či nesplnenie požiadaviek pri jednotlivých prevádzkach bude dôvod na vyradenie uchádzača. Pritom v máji 2008, keď dodávateľa stravných lístkov hľadalo ministerstvo školstva, tento úrad skonštatoval, že „nie je prípustné vylúčiť ponuku uchádzača, ktorý splnil podmienky účasti“, a to ani v prípade, ak „niektorý z uchádzačov uvedie v zozname neexistujúcu, duplicitnú alebo nefunkčnú prevádzku“.
Podľa hovorkyne úradu Heleny Fialovej uchádzači v tendri poisťovne mohli uplatniť revízne postupy proti konaniu obstarávateľa. „Úrad nedostal námietky záujemcov proti postupu na hodnotenie ponúk, a preto sa k nemu nemôžeme vyjadriť,“ konštatovala pre TREND.
„Kritériá poisťovne považujeme za veľmi špecifické,“ komentuje Pierre Gagnoud, generálny riaditeľ Accoru. No jeho firma ani Vaša stravovacia námietku na ÚVO nepodali. Urobil to len Le Chéque. Ten najprv žiadal o nápravu Sociálnu poisťovňu. Skontrolovať v teréne opodstatnenosť dvanásťstranového zdôvodnenia, prečo firma uviedla sporné zariadenia do zoznamu, stihli v poisťovni za menej ako dvadsaťštyri hodín. Zamietavé stanovisko doručil spoločnosti osobne zamestnanec poisťovne už na druhý deň po odoslaní žiadosti. TREND požiadal poisťovňu o vysvetlenie jej postupu, no do uzávierky sa ho nedočkal.
Ani námietka na ÚVO zrejme nemá veľké šance na úspech. Poisťovňa postupovala podľa zákona, uchádzači o možnosti vyradenia ponuky z dôvodu nesplnenia požiadaviek vedeli. Úrad môže celú súťaž zrušiť – čo už raz urobil vo februári minulého roku. Dôvodom by mohol byť postup poisťovne. Ak totiž poctivo preverila aj ponuku Doxxu, o tom, že všetky jeho zmluvné zariadenia spĺňajú stanovené požiadavky, musí existovať dokumentácia. A keďže mnoho reštaurácií majú zmluvne podchytené všetky štyri firmy, nie je vylúčené, že kritériá nespĺňajú aj niektoré na zozname Doxxu.
Podozrenie, že víťaz súťaže bol známy už pred vyhodnotením ponúk, navodzuje aj úspešnosť Doxxu za ostatné tri roky v obstarávaniach vo verejnom sektore. Podľa údajov TRENDU firma bývalého žilinského futbalistu Milana Šmehýla uspela od volieb minimálne v 79 súťažiach zo štyristo štyroch a podľa počtu stravníkov (49 551 zo 101 800) má v obchode s verejným sektorom polovičný podiel.
Darilo sa jej aj v tendri ministerstva práce (2,2 milióna eur) a Slovenskej pošty (28,2 milióna eur), ktorú riadia nominanti Slovenskej národnej strany. „M. Šmehýl nikdy netvrdil, že sa s Jánom Slotom [predsedom SNS] nepozná,“ odpísal TRENDU riaditeľ Doxxu Pavol Jandzík. No akékoľvek prepojenie firmy na SNS odmietol. „Tendre vyhrávame, lebo predkladáme najvýhodnejšie ponuky,“ tvrdí.
Či Doxx uspeje aj v Sociálnej poisťovni, bude známe najneskôr 27. septembra. Dovtedy sa ÚVO musí vyjadriť k námietke jedného z neúspešných uchádzačov.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch