Slanina v Spojených štátoch od mája 2023 zdražela o 6,9 percenta. Naopak, cena šunky podľa amerického Úradu pre štatistiku práce celkovo klesla o 5,4 percenta. Rozdielny vývoj cien spôsobuje nárast dopytu po domácom bravčovom mäse, ktorý rastie najmä mimo Spojených štátov. Rastúci dopyt a klesajúca ponuka by ale mali tlačiť ceny nahor, nie nadol, ako je tomu v prípade šunky, upozorňuje spravodajský portál CNN.
Glynn Tonsor, profesor na katedre poľnohospodárskej ekonomiky na Štátnej univerzite v Kansase, vysvetľuje, že ceny bravčového mäsa z dlhodobého hľadiska rastú naprieč všetkými výrobkami. Od mája 2019 do mája 2024 skutočne stúpli ceny šunky, bravčových kotliet aj slaniny. Ceny šunky dokonca prekonali ceny slaniny a bravčových kotliet. Dôvodom bol prudký nárast amerických exportov, a to najmä do Mexika. Medziročný pokles cien šunky je teda v skutočnosti len prepadom z týchto vysokých úrovní.
Ďalším dôvodom vysokých cien slaniny je skutočnosť, že ľudia sú ochotnejší za slaninu zaplatiť viac než za iné bravčové výrobky, dodala hlavná analytička pre živočíšne bielkoviny v RaboBank Christine McCrackenová. Maloobchodníci stanovujú ceny strategicky, pričom v supermarketoch nie sú viazané iba na náklady. Predajcovia ich nastavujú aj podľa toho, ako ľudia nakupujú. Ak vedia, že sú zákazníci ochotnejší si za slaninu priplatiť, môžu tieto ceny udržiavať vysoké alebo ich zvýšiť, aby vyrovnali pokles v iných oblastiach, kde spotrebitelia míňajú menej.