Celosvetová ekonomika nepotrebuje kolaps, aby dosiahla udržateľný rast a inflácia sa vrátila na cieľovú úroveň, povedal Steven Wieting, hlavný investičný stratég a ekonóm z investičnej platformy Citi Global Wealth.

Podľa portálu CNBC prejavili veľké ekonomiky sveta za posledné dva roky prekvapujúcu odolnosť voči prudkému zvýšeniu úrokových sadzieb centrálnymi bankami. Obzvlášť viditeľné to bolo v Spojených štátoch, ktorým sa zatiaľ podarilo vyhnúť recesii a kde trh práce zostáva aj naďalej robustný.

Diskusia sa teraz točí okolo znižovania sadzieb, keďže inflácia pokračuje v klesajúcom trende smerom k cieľu centrálnej banky. „Zažili sme jeden obrovský šok –  jednu pandémiu, jeden kolaps. Nepotrebovali sme dve recesie, aby sme vyliečili náš problém s infláciou,“ dodal Wieting.

Celková inflácia dosiahla v decembri 2023 v Spojených štátoch úroveň 3,4 percenta, pričom prekonala dvojpercentný cieľ Fedu, no zároveň bola výrazne nižšia než v júni 2022, keď dosiahla vrchol na úrovni 9,1 percenta.

„Toto obdobie pomalého globálneho rastu a spomalenia rastu zamestnanosti v Spojených štátoch môže prejsť a viesť k zdravšiemu obdobiu rastu, ak sa pozrieme predovšetkým na nasledujúci rok a obdobie po ňom, čo bude tohtoročná výzva pre investorov,“ zdôraznil expert.

Wieting zároveň upozornil, že hoci existuje nadbytok, ktorý z ekonomiky treba odstrániť, nie je to výsledok „skutočného prehriatia“ či dlhodobého „rozmachu“. Skôr ide o nadbytok fiškálneho stimulu vlády súvisiaceho s obnovou po pandémii, ktorý sa už nebude opakovať.

Ďalšie dôležité správy

: Wall Street s New York Stock Exchange v Manhattan Finance District.
Neprehliadnite

Inflácia klesne pod dve percentá, ale príde aj k nástupu recesie, predpovedá ekonóm Steve Hanke