Rozhodnutie českej vlády neovplyvní podľa premiéra Roberta Fica suverénnu slovenskú zahraničnú politiku. Vyhlásil to v reakcii na zrušenie plánovaného spoločného rokovania českej a slovenskej vlády.

Dôvodom sú rozdielne názory oboch vlád na vojnu na Ukrajine. Slovenská vláda berie podľa Fica na vedomie, že hlboké česko-slovenské vzťahy sa rozhodla česká vláda ohroziť. Ako však podotkol, česká vláda je na Slovensku vítaná.

Rozdielne pohľady na svet

„Slovenská vláda nebude nikdy vystavovať hlboké slovensko-české vzťahy žiadnemu ohrozeniu. Berieme na vedomie, že česká vládna garnitúra sa ich rozhodla ohroziť len preto, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, kým slovenská vláda otvorene hovorí o mieri,“ skonštatoval Fico.

Premiér zároveň deklaruje, že česká vláda je na Slovensku kedykoľvek vítaná. Podotýka, že vzájomné politické vzťahy nebudú zaťažovať rozdielnymi pohľadmi na svet, ktoré nemajú nič spoločné so slovensko-českým spolužitím.

Vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi označuje za jedinečné a historicky osvedčené. „Sú pôžičkami vzájomnej dôvery. Sú plné priateľstva, príbuzenských vzťahov a porozumenia,“ doplnil.

Strata priateľov a najhorší moment

K rozhodnutiu českej vlády sa na sociálnej sieti vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Rozhodnutie českej vlády odložiť česko-slovenské medzivládne konzultácie považuje predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka za asi najhorší moment od vzniku samostatných republík. V tejto súvislosti hovorí o obrovskej hanbe a poškodení vzájomných vzťahov. „Vladimírovi Mečiarovi trvalo päť rokov, kým zo Slovenska spravil čiernu dieru na mape Európy, Robert Fico ho dokázal dobehnúť za päť mesiacov,“ konštatuje Šimečka.

Pripomína však zároveň, že Slovensko nie je ani premiér, ani šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár. Podľa Šimečku považuje obrovská časť ľudí na Slovensku EÚ a NATO za ich prirodzený životný priestor a Českú republiku za najbližšieho partnera.

„Je to vláda s najslabšou väčšinou a ani zďaleka nereprezentuje názory väčšiny ľudí na Slovensku,“ zdôrazňuje Šimečka s tým, že v Prahe bude partnerom tlmočiť jasné proeurópske a demokratické hodnoty množstva ľudí na Slovensku.

Vyjadrenia KDH a SaS

O vážnom poškodzovaní štátnych záujmov v súvislosti s avizovaným prerušením rokovaní českej a slovenskej vlády hovorí aj KDH. „Aj vzhľadom na to, že premiér Fiala je jedným z kľúčových spojencov pri ochrane výlučných kompetencií členských štátov v EÚ,“ pripomína Miriam Lexmann s tým, že cenu za deštrukčný politický prístup Fica neplatíme len na Slovensku, ale i v zahraničí.

K odloženým česko-slovenským konzultáciám sa vyjadril aj líder SaS Richard Sulík.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Česko v reakcii na zahraničnú politiku Slovenska odložilo medzivládne konzultácie