Aktualizované 17:10.2011 o 18:38 o reakciu B. Bugára
Šéfovia šiestich parlamentných strán dnes s prezidentom Ivanom Gašparovičom nedosiahli dohodu na tom, ako bude vyzerať vláda do predčasných marcových volieb. Ďalšie oficiálne stretnutie bude vo štvrtok.
Prezident minulý týždeň tvrdil, že podľa ústavy musí odvolať celý kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) a nová vláda bude potrebovať opäť predložiť program a získať dôveru v parlamente, hoci by vládla už len necelých päť mesiacov. Špekulovalo sa však aj o tom, že hlava štátu by mohla členov vlády I. Radičovej nechať vo funkciách až do marca. Prezidentovi totiž síce ústava prikazuje kabinet, ktorý nezískal dôveru v parlamente, odvolať, ale nedáva mu žiadny termín, dokedy tak má urobiť.
"Keďže dnes neprišlo k žiadnej konkrétnej dohode, tak zatiaľ odročil svoje rozhodnutie o osude tejto vlády," povedal podľa TASR prezidentov hovorca Marek Trubač. Lídri parlamentných strán komentovať situáciu nechceli.
Výnimkou bol šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Po rokovaniach novinárom povedal, že SaS, SNS a Smer-SD žiadali I. Gašparoviča, aby kabinet odvolal. "Páni Sulík a Slota tvrdili, že treba odvolať vládu, a potom uvidíme, že čo. Pán Fico hovoril o tom, že treba odvolať vládu, a potom ju poveriť obmedzeným mandátom. Ale to sú nedoriešené veci. Tri strany bývalej koalície SDKÚ, Most a KDH hovorili, že by bolo nezodpovedné vládu odvolať s tým, že potom sa uvidí, lebo to by spôsobilo nestabilitu," citovala B. Bugára TASR. Premiérka, ktorá vo svojej strane SDKÚ-DS predsedníčkou nie je, na schôdzke nebola.
Ak by vláda I. Radičovej zostala na svojich postoch bez toho, že by ju prezident formálne odvolal a potom znovu vymenoval, bola by I. Gašparovičovi vydaná doslova na milosť a nemilosť. Pri akomkoľvek významnejšom rozhodnutí by ju totiž prezident ľahko mohol odvolať zo dňa na deň s odôvodnením, že to vyžaduje ústava.
Otázkou naďalej zostáva, či do volieb zostanú v kreslách ministri za SaS. Zvyšné stredopravé strany sa proti tomuto riešeniu spočiatku bránili, potom niektorí koaliční politici pripúšťali aj takéto riešenie. Prezidentom spomínanú úradnícku vládu politici s výnimkou SNS odmietajú. Nejasné zostáva aj to, či do marca bude stáť na čele vlády I. Radičová.
Viac článkov o páde vlády Ivety Radičovej a súvisiacich okolnostiach
Ilustračné foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo