Aktualizované 20.10.2011 o 19:24

Štyri strany bývalej vládnej koalície aj opozičný Smer-SD sú pripravení podporiť zmenu ústavy, ktorá by umožnila kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) dovládnuť až do predčasných parlamentných volieb v marci. Pravica to oznámila dnes po rokovaní s prezidentom Ivanom Gašparovičom, Smer-SD zas na osobitnej tlačovej konferencii.

"Je teraz na NR SR, na poslancoch, aby pripravili túto novelu. Po jej prijatí okamžite poverím túto vládu, aby pokračovala v činnosti až do volieb," povedal po dnešnom stretnutí prezident.

Podľa súčasného znenia ústavy musí prezident vládu odvolať, keďže nezískala dôveru v parlamente. Nemá na to ale určenú žiadnu lehotu. O poverení výkonom funkcií do vymenovania ďalšieho kabinetu sa ústava na rozdiel od prípadu, keď kabinet podá demisiu, nezmieňuje. Nová vláda by teda musela do parlamentu priniesť programové vyhlásenie a žiadať o dôveru. 

Problémom bolo, že SaS doteraz odmietala novú vládu podporiť a bez nej by zvyšné tri strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd nemali na získanie dôvery dosť hlasov. Dnes však strana naznačovala, že je od tohto stanoviska pripravená ustúpiť a koalícia išla za prezidentom s dohodou, ktorá by jej umožňovala vyriešiť krízovú situáciu aj bez pomoci Smeru-SD.

Pravica sa dohodla na rozpočte aj koncesionárskych poplatkoch

Súčasťou dohody stredopravých strán je záväzok podporiť štátny rozpočet na budúci rok a s ním súvisiace zákony, ako aj zrušenie priestupkovej imunity poslancov. Takisto by mal byť za podpredsedu Národnej rady už v piatok zvolený doterajší šéf poslaneckého klubu liberálov Jozef Kollár.

"Dnes ráno som sa stretol s našimi bývalými kolegami a prezentoval som im dohodu. Dohodli sme sa rýchlo a korektne," povedal líder SaS Richard Sulík. Práve jeho strana minulý týždeň nezahlasovala za posilnenie eurovalu a doterajšej vláde tak nebola vyjadrená dôvera.

Liberáli sa v dohode zaviazali, že na decembrovej schôdzi parlamentu podporia štátny rozpočet a s ním súvisiace zákony. Zvyšok bývalej koalície naopak sľúbil, že hneď po schválení rozpočtu podporí zrušenie priestupkovej imunity, čo je jednou z priorít SaS. Zároveň sa ako kompenzácia neuskutočnenej odvodovej reformy zrušia zdravotné odvody pre tých platcov, ktorí nemajú príjem, a zaniknúť by mali aj koncesionárske poplatky za služby Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Kto navrhol zmenu ústavy prvý?

Smer-SD Roberta Fica a vládne strany si dnes vymieňali názory aj na to, kto prišiel s riešením zmeniť ústavu ako prvý. R. Fico zvolal popoludní tlačovú konferenciu, kde vyhlásil, že zmenu navrhol prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, keďže sa pravica nevie dohodnúť. Koaliční politici zas oponovali, že práve šéf Smeru-SD sa ešte v stredu odmietal podieľať na zmene ústavy a preto išli k prezidentovi s inou dohodou.

"Očakávali sme, že vládna koalícia s niečím príde, ale tá neprichádza s ničím, len s chaosom. Tak ponúkame naše riešenie," tvrdil šéf Smeru-SD s tým, že pravica by sa mu mala poďakovať. "Včera to odmietol, mal by si premyslieť, čo vlastne chce a menej tu šaškovať. Každopádne, my novelu ústavy podporíme, je to veľmi rozumný krok aj do budúcna," povedal na adresu predsedu Smeru-SD šéf SaS Richard Sulík.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com