Za prvého podpredsedu si delegáti ustanovujúceho snemu v Žiline zvolili martinského primátora Andreja Hrnčiara. Ďalšími podpredsedami sú prodekanka Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave Katarína Cséfalvayová, primátorka Prievidze Katarína Macháčková, poslanec NR SR Miroslav Beblavý (pôvodne SDKÚ-DS, aktuálne nezaradený) a bývalý šéf košického kardioústavu Eduard Adamčík.

Sieť sa podľa Procházku nezaradí do konkrétneho politického smeru. Strana chce byť v prvom rade novou generáciou pre verejnú službu, ktorá má istú odbornú a životnú skúsenosť, no je odolná voči starým schémam a vyšliapaným chodníčkom.

„Našou politickou filozofiou je kompetentná služba ľuďom a naším krédom záväzok aktívnej účasti na správe verejného priestoru. Naším cieľom je dosiahnuť reálnu zmenu v tom, ako sa náš vlastný štát správa k svojim občanom. Premeniť ho z bremena na osoh a vrátiť mu pôvodný zmysel – slúžiť a pomáhať ľuďom tam, kde to dokáže lepšie, než to dokážu oni sami,“ povedal Procházka.

Na ustanovujúci snem do Žiliny prišlo 109 delegátov. Ich priemerný vek bol 37 rokov.

Eurofondy ako dojná krava

Jedným z hlavných zámerov strany Sieť bude podľa Radoslava Procházku očistiť eurofondy od „odporného vydierania starostov a malých a stredných dodávateľov“.

„V mene Siete nebude nikto nikdy chodiť po Slovensku a od starostov a podnikateľov si pýtať malú domov. Toto je miesto a toto je čas spoločne si odprisahať, že tu urobíme poriadok a že všetky eurofondy do posledného centa pôdu tam, kde ich budú najviac potrebovať. Potrebujeme pre Slovensko tieto zdroje, ale potrebujeme ich úplne čisté. V podobe, v akej fungujú dnes ničia trh, likvidujú pozitívne motivácie a vytvárajú kastu dojičov, ktorí nemajú zľutovanie s vlastným štátom,“ povedal v nedeľu zakladateľ Siete Radoslav Procházka na ustanovujúcom sneme strany v Žiline.

Strana Sieť sa nezaradila do žiadneho politického smeru

Radoslav Procházka píše posolstvo na mapu Slovenska na ustanovujúcom sneme strany Sieť. Zdroj: SITA/Milo Fabian

Dodal, že pokiaľ ide o eurofondy je potrebné posilniť procesy vnútornej kontroly a nastaviť ich tak, aby fungovali so stopercentnou odolnosťou voči korupcii. „Vláda v tomto smere vodí ľudí za nos. A výsledkom je zastavenie čerpania, čiže čosi, čo sa slovníkom pána premiéra až príliš podobá na ekonomickú vlastizradu. Len preto, že sa niekoľkým ľuďom zažiadala väčšia loď alebo väčšie lietadlo, tak o ďalšiu robotu prichádzajú tisíce tých malých a stredných, tých, ktorí to tu ešte stále držia nad vodou,“ povedal Procházka.

Podľa Procházku v súvislosti s čerpaním eurofondov bude zároveň potrebné odbremeniť samosprávy od extrémnej byrokratickej záťaže a radikálne zjednodušiť aj celý systém verejného obstarávania. „Bude si to pýtať nielen osobnú integritu, ale aj systémové riešenie. V celej tej prevádzke je totiž príliš veľa úrovní a odbočiek na to, aby ju dokázal ustrážiť jeden človek. Potrebujeme systém prerobiť a vniesť do neho dva základné prvky – prehľadnosť a zodpovednosť,“ povedal zakladateľ Siete.

Podľa Procházku je azda najvýraznejším dedičstvom krátkej Radičovej vlády povinné zverejňovanie zmlúv, ktoré sa týkajú správy verejných zdrojov. „Potrebujeme to posunúť ešte ďalej, a preto som ešte minulý rok v rámci tieňového rozpočtu navrhoval povinné zverejňovanie nadmerných odpočtov DPH a zároveň parlamentnú kontrolu spôsobu, akým sú manažované daňové riaditeľstvá. Hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov som v zákonnej podobe predstavil už v roku 2010 a celkom prirodzene je aj súčasťou základných programových priorít Siete,“ povedal Procházka.

Úver 800-tisíc eur z českej Fio banky

Sieť si na svoje fungovanie a financovanie volebných kampaní vzala z českej Fio banky úver 800-tisíc eur. Ako na ustanovujúcom sneme v Žiline informoval manažér strany Marek Čepko, úver chce strana splatiť zo štátneho príspevku za výsledok v parlamentných voľbách 2016. „Garancie úveru spočívajú v záložnom práve na nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve pána Procházku, ktorý je zároveň jediným a výlučným ručiteľom úveru,“ povedal Čepko. K financovaniu strany tiež dodal, že okrem úveru začína strana prijímať členské príspevky a dary od členov a sympatizantov Siete a v hojnej miere využíva aj prácu dobrovoľníkov.