Prepravcovia tovarov, akými sú krmivo pre zvieratá či elektronika, vyzývajú americký Kongres, aby zasiahol a zmiernil napätý spor, ktorý by už tento týždeň mohol pozastaviť služby nákladnej železničnej dopravy, píše The Financial Times.

Viac ako 100-tisíc pracovníkov železníc bude k dispozícii, aby vyhlásili štrajk v prípade, že nedôjde k uzavretiu dohôd po tom, čo vo štvrtok vyprší platnosť lehoty na zváženie. Išlo by o prvý takýto štrajk od roku 1992.

Medzi potenciálnych štrajkujúcich patria zamestnanci najväčších prepravných spoločností v Severnej Amerike, akými sú Union Pacific, CSX a BNSF, ako aj Berkshire Hathaway, ktorá patrí Warrenovi Buffetovi.

Až desať z 12 odborových zväzov, ktoré rokujú s vyjednávacím výborom železníc, sa s ním v utorok dohodlo. Zvyšné dva sa však dohode bránia aj napriek trom rokom neúspešného vyjednávania, dodáva The Financial Times. Odbory sa vyhrážajú tým, že ak čo i len jeden z nich ostane bez dohody, tak štrajk bude.

Kongres môže zakročiť

Slepá ulička, do ktorej sa strany tohto pracovného sporu dostali, predstavuje pre amerického prezidenta Joe Bidena výzvu, keďže k jeho cieľom patria aj posilnenie dodávateľského reťazca či podpora odborových organizácií.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierrová v utorok novinárov informovala o tom, že prezidentova administratíva spolupracuje aj s poskytovateľmi iných druhov dopravy, akým sú námorná, kamiónová či letecká doprava. Cieľom je zaistiť, že tovar ostane v pohybe v prípade, že by došlo k zastaveniu železničnej dopravy. Kongres však môže odbory a železnice prinútiť k záväznému rozhodcovskému konaniu, podotýka denník.

Naliehavé výzvy priemyselných spoločností prišli v čase, keď inflácia prudko stúpa, čo prispelo k zvýšeniu tlaku. Firmy varujú, že štrajk by ochromil dodávateľské reťazce či zvýšil ceny potravín. Okrem toho by znemožnil včasné doplnenie regálov v obchodoch a prevádzku tovární. Americká obchodná komora situáciu dokonca nazvala „národnou ekonomickou katastrofou“.

Sporná dochádzka

Aj napriek prosbám priemyselných spoločností apelujú dva odbory bez dohody, aby Kongres do veci nezasahoval. Dodali, že od železníc neprijmú žiadny návrh, ktorý by neobsahoval zmenu v otázke dochádzky. Odborári požadujú, aby bolo pre nich jednoduchšie naplánovať si neplatený pracovný čas, ktorý by využili na absolvovanie návštev u doktora či riešenie naliehavých rodinných záležitostí.

Štrajk železničiarov by americké hospodárstvo denne stál viac než dve miliardy dolárov. Vyplynulo to zo správy Združenia amerických železníc. Obe strany sporu už takmer vyčerpali všetky možnosti postupu v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, ktoré ponúka Zákon o odboroch na železnici z roku 1927. Ten bol navrhnutý tak, aby predchádzal hospodárskej turbulencii spôsobenej štrajkmi, uzatvára The Financial Times.

Ďalšie dôležité správy

7. decembra - Medzinárodný deò civilného letectva. Na arch. sn. je lietadlo spoloènosti Airbus A330-200 francúzskej leteckej spoloènosti Air France. Airbus s 228 ¾uïmi na palube, ktorý letel z Brazílie do Paríža, sa stratil z obrazoviek radarov nad Atlantikom 1. júna 2009. Lietadlo zmizlo asi 300 kilometrov na severovýchod od pobrežného brazílskeho mesta Natal. TASR/AP  FILE -- Undated file photo made available by Airbus, showing an Airbus A330-200 jetliner from the French company Air France. An
Neprehliadnite

Aerolinky Air France zrušili polovicu piatkových letov kvôli štrajku dispečerov