Americký výrobca leteckej techniky Boeing v treťom štvrťroku hospodáril s čistou stratou 6,17 miliardy dolárov, čo je takmer štvornásobok oproti strate 1,64 miliardy dolárov pred rokom. Boeing od 13. septembra čelí rozsiahlym štrajkom. Tržby dosiahli 17,84 miliardy amerických dolárov, čo je približne o percento menej ako pred rokom.

Zamestnanci Boeingu, ktorí na západnom pobreží Spojených štátov teraz štrajkujú, by v stredu mali hlasovať o novom návrhu kolektívnej zmluvy. Jej prijatie by umožnilo štrajk ukončiť.

Písomne oslovil zamestnancov

Generálny riaditeľ Kelly Ortberg pri príležitosti zverejnenia štvrťročných hospodárskych výsledkov písomne oslovil zamestnancov. „Moja úloha je pomerne jednoduchá. Otočiť túto veľkú loď správnym smerom a vrátiť Boeingu vedúce postavenie, ktoré všetci poznáme a chceme,“ uviedol.

Zároveň vymenoval štyri kroky, ako to chce dosiahnuť – zásadnú zmenu firemnej kultúry, stabilizáciu podniku, zlepšenie disciplíny pri plnení záväzkov v súvislosti s novými výrobnými programami a „za štvrté, pri plnení prvých troch úloh musíme vybudovať novú budúcnosť spoločnosti Boeing“.

Štrajk stojí firmu nemalé peniaze

Približne 33-tisíc zamestnancov Boeingu v USA štrajkuje od septembra. Podľa jedného z odhadov štrajk stojí firmu viac ako jednu miliardu amerických dolárov mesačne. Tento mesiac spoločnosť oznámila, že zruší po celom svete približne 17-tisíc pracovných miest, čo je asi desať percent jej pracovnej sily.

Podľa aktuálneho návrhu by mzdy zamestnancov v nasledujúcich štyroch rokoch stúpli o tridsaťpäť percent. O dohode majú zamestnanci hlasovať v stredu. V septembrovom hlasovaní výraznou väčšinou odmietli dohodu, ktorá by znamenala zvýšenie miezd o tridsať percent.

Problémy Boeingu

Štrajk zastavil výrobu lietadiel Boeing 777, 767 a najpredávanejšieho lietadla 737 MAX. Lietadlo MAX je pre firmu dôležitým zdrojom výnosov v čase, keď čelí nízkym maržám v obrannej divízii.

Boeing v júli pristúpil na mimosúdne priznanie viny v prípade dvoch tragických nehôd lietadiel 737 MAX v rokoch 2018 a 2019. V rámci dohody zaplatí pokutu 243,6 milióna amerických dolárov. Firma sa tiež zaviazala k investíciám do programov bezpečnosti a kontroly kvality. Pre finančné problémy Boeing zastavil výplatu dividend, ktoré naposledy vyplatil v marci 2020.

Ďalšie dôležité správy

AZ9 Everett - Na snímke zamestnanci amerického výrobcu lietadiel Boeing počas štrajku
Neprehliadnite

Boeing ponúka štrajkujúcim konečnú mzdovú ponuku, odbory odmietajú hlasovať