Odborový zväz United Auto Workers rozširuje štrajk v niektorých najväčších amerických automobilkách. Už tretí týždeň vedie spor s vedením firiem o mzdy a lepšie pracovné podmienky. Štrajk tak môže mať na americkú ekonomiku výraznejšie dopady, ako sa zdalo.

Šéf odborov Shawn Fain uviedol, že prerušiť prácu sa chystá ďalších 7 000 zamestnancov tovární Fordu a General Motors. Najnovšia akcia sa netýka spoločnosti Stellantis, čo podľa neho odráža pokrok v rokovaniach s touto firmou. Do štrajkov sa už zapojilo 18-tisíc pracovníkov. „Ľudia už toho majú dosť. Chceme, aby existovala stredná trieda,“ povedala Emily Yettawová, ktorá v GM pracuje 17 rokov. „Majú miliardové zisky a my si zaslúžime niečo lepšie,“ dodala.

Odborový zväz, ktorý zastupuje 146-tisíc zamestnancov z uvedených troch spoločností, začal rokovania, v ktorých okrem iného požaduje zhruba 40-percentné zvýšenie miezd počas štyroch rokov. Chce tiež ukončiť prax, že novoprijatí zamestnanci majú nižšie mzdy a menšie výhody. Firmy hovoria, že požiadavky odborov by im znemožnili dlhodobo investovať. Navrhujú preto zvýšenie miezd približne o 20 percent a niektoré ďalšie ústupky.

Hospodársky vplyv štrajkov zostáva obmedzený, ale nabaľuje sa. Už počas prvého týždňa viedol konflikt k hospodárskym stratám v odhadovanej výške 1,6 miliardy dolárov, vrátane viac ako 100 miliónov dolárov na ušlých mzdách.

Štrajkujúcich zamestnancov troch automobiliek tento týždeň navštívil prezident Joe Biden, ktorý sa stal prvým úradujúcim prezidentom v histórii Spojených štátov, ktorý sa pripojil k štrajkujúcim počas ich protestu. Zavítal medzi nich aj jeho konkurent z radov republikánov, bývalý prezident Donald Trump, ktorý usiluje v najbližších voľbách o znovuzvolenie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Odborový zväz United Auto Workers vyzval na rozšírenie štrajkov