Stovky etnických Srbov v sobotu barikádami prehradili cestu na severe Kosova, čím zablokovali dopravu cez dva hlavné hraničné priechody smerom do Srbska, uviedla tamojšia polícia. Ako zátarasy použili nákladné autá, sanitky a poľnohospodárske stroje.

Ozývala sa streľba aj výbuchy 

Z barikád sa ozývala streľba aj výbuchy. Policajná a justičná misia EÚ zameraná na podporu právneho štátu v Kosove (EULEX) vyhlásila, že na jej hliadku v noci niekto hodil granát. Incident si nevyžiadal žiadne škody na zdraví ani majetku. V misii EULEX sa nachádza 134 príslušníkov polície z Poľska, Talianska a Litvy, ktorí ľudí zodpovedných za výtržnosti vyzvali, aby „od svojich provokatívnych činov upustili“.

Miestne médiá objasnili, že protestujúci chceli zabrániť prevozu policajta, ktorý bol zadržaný pre podozrenie z účasti na nedávnych útokoch na kosovských policajtov, do kosovského hlavného mesta Priština. Pri jednom z týchto útokov bol vo štvrtok zranený policajt patriaci k albánskemu etniku.

Kosovská vláda uviedla, že polícia - prevažne etnickí Albánci - bola na severe Kosova nasadená po tom, ako miestni Srbi hromadne odstúpili z funkcií úradníkov, sudcov a policajtov na protest proti rozhodnutiu Kosova nahradiť poznávacie značky áut vydané v Belehrade poznávacími značkami z Prištiny.

Komunálne voľby pre napätie preložia

Srbi z Kosova na protest proti vydávaniu poznávacích značiek organizovali v septembri každodenné protesty a blokovali dopravu na dvoch hraničných priechodoch Kosova so Srbskom. Zo zodpovednosti za eskláciu sa kosovskí Srbi a kosovskí Albánci obviňovali navzájom.

Krátko po postavení zátarás kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová v tlačovom vyhlásení oznámila, že komunálne voľby na severe Kosove budú pre narastajúce etnické napätie preložené z decembrového termínu na 23. apríla budúceho roku.

Srbský prezident Aleksandar Vučič v sobotu oznámil, že bude Severoatlantickú alianciu (NATO) oficiálne žiadať o povolenie na vyslanie srbských jednotiek na sever Kosova na základe rezolúcie Rady bezpečnosti OSN. Pripustil však, že NATO s najväčšou pravdepodobnosťou nebude súhlasiť.

Slovensko Kosovo neuznalo

Agentúra AFP pripomenula, že základným zdrojom napätia je však stále vyhlásenie nezávislosti Kosova v roku 2008, ktoré Srbsko neuznáva a nabáda srbskú menšinu, aby zostala lojálna Belehradu.

Nezávislosť kosova uznalo viac než sto krajín. Naopak, nezávislé Kosovo okrem Srbska neuznáva Rusko a Čína, ale ani päť členských krajín Európskej únie – Slovensko, Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.

V Kosove žije asi 120-tisíc Srbov. Väčšinu v tomto štáte s približne 1,8 miliónom obyvateľov tvoria etnickí Albánci.

Ďalšie dôležité správy

JB 20 Belehrad - Srbská designovaná premiérka Ana Brnabičová počas predstavenia nového vládneho programu v srbskom parlamente pol roka od parlamentných volieb v Srbsku, v Belehrade 25. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Serbia's prime minister designate Ana Brnabic illustrates a plan for the new government to the parliament members, six months after the elections held on April, in Belgrade, Serbia, Tuesday, Oct. 25, 2022. (AP Photo/Darko Vojinovic)
Neprehliadnite

V Kosove stúpa napätie, Srbsko zvažuje vyslanie vojakov