Slovensko je krajina psychológov. Trhy zachvátila panika, stopercentná garancia vkladov je psychologická poistka pred neuváženým výberom peňazí z bánk, ktoré sú na Slovensku mimo nebezpečenstva. Pokračujúc v trende psychologickej vlny by človek povedal, že náhla stopercentná garancia peňazí v údajne bezpečných bankách môže mať opačný účinok.
Ó áno, ešte je tu riziko, že bez vládnych opatrení Slováci zoberú svojich tisíc eur a utečú do Rakúska, ktoré stopercentnú garanciu sľúbilo skôr. Veru, kolóny autobusov smer Jarovce – Kittsee plné slovenských úspor boli neprehliadnuteľné.
Nechajme nateraz insitnú psychológiu majstrom, ktorí ju v posledných dňoch prevádzkujú. Problém, ktorý sa ukazuje v plnej nahote, spočíva v tom, že svetové finančné inštitúcie sa správali, akoby stopercentná garancia ich záchrany existovala odjakživa.
Nikto to oficiálne nepovedal, nikto to nenapísal do zákona, ale bankovníctvo implicitne kalkulovalo s predpokladom, že keď bude najhoršie, nastúpi pomoc vlády. Oproti tomuto hazardu je deklarovaná ochrana vkladov neškodné gesto.
Keď sa Fed pokúsil vyviesť bankárov z omylu a nechal padnúť Lehman Brothers, nastala panika, ktorú zastavili stovky miliárd eur na európskom stole až tento týždeň. Vlády budú dotovať, požičiavať peniaze, kupovať akcie. Keď pominie najhoršie, finančný sektor bude koncentrovanejší, čiastočne zoštátnený a uistený, že vlády sú na to, aby žehlili jeho problémy.
Skutočná výzva pre politikov bude hľadanie cesty z tohto kruhu spôsobom, ktorý zároveň nepoškodí úlohu bánk ako flexibilných sprostredkovateľov peňazí medzi tými, čo majú úspory, a tými, čo ich vedia zhodnotiť.
Do tohto procesu slovenská vláda, ktorá sa v posledných dňoch odhodlane pustila do boja proti kríze, nebude mať čo povedať. Zato by sa mala koncentrovať na sekundárne dôsledky, ktoré krajina pocíti v podobe spomalenia hospodárskeho rastu. Aké sú recepty? Neprejedať peniaze v dobrých časoch.
Podporovať vzájomnú dôveru, efektívnosť a pružnosť na domácom trhu. Nezväzovať podnikateľom ruky v podobe dodatočných nákladov na pracovnú silu. Nevyrábať si nepriateľov a nevyháňať ich z krajiny.
Balíček „protikrízových“ opatrení vlády Roberta Fica zatiaľ zahŕňa otvorenie druhého piliera s možnosťou premrhať v budúcom roku časť dôchodkových úspor, stopercentnú garanciu vkladov v bankách a výzvu médiám a opozícii, aby nezavadzali pri realizácii predražených diaľničných PPP projektov.
To je pomerne depresívny zoznam. Človek nevie, či sa má viac báť dôsledkov krízy alebo návrhov na záchranu, ktoré slovenské vládne špičky vyprodukujú.