„Pozorujeme rastúce úsilie Číny kontrolovať našu kritickú infraštruktúru, dodávateľské siete a kľúčové priemyselné odvetvia," uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas návštevy v Španielsku.

„Vzácne čínske nerasty sú prítomne všade - v našich telefónoch, autách a v našom vojenskom vybavení... Nesmieme autoritatívnym režimom poskytnúť nijakú šancu na to, aby využili našu zraniteľnosť a oslabili nás," pokračoval Stoltenberg.

Členské krajiny NATO v júni vo svojej novej strategickej koncepcii opísali Čínu ako výzvu pre „záujmy, bezpečnosť a hodnoty" Aliancie. Čína je v koncepcii opísaná ako ekonomická a vojenská veľmoc, ktorej stratégia, úmysly a budovanie armády „sú nepriezračné", pripomína Reuters.

V tomto najnovšom dokumente NATO je pozorovateľná zmena paradigmy. V predchádzajúcej stratégii z roku 2010 totiž nebol Peking ani len spomenutý. Čína bola vtedy na Západe vnímaná ako neškodný obchodný partner a výrobca, analyzuje Reuters.

Ďalšie dôležité správy

JB 21 Brusel - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg rozpráva počas tlačovej konferencie v sídle NATO v Bruseli 16. novembra 2022. Dopad rakiet v poľskej obci Przewodów neďaleko hraníc s Ukrajinou, ku ktorému došlo v utorok, nebol podľa všetkého zámerným útokom. Severoatlantická aliancia nemá žiadne indície, že by sa Rusko chystalo napadnúť NATO. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu po mimoriadnom stretnutí veľvyslancov Aliancie v Bruseli, informuje spravodajca TASR. F
Neprehliadnite

Dopad rakety do Poľska bol zrejme nehodou, myslí si Stoltenberg