Rusko vie, že nemôže vyhrať jadrový konflikt a prípadné nasadenie nukleárnych zbraní na Ukrajine bude mať preňho vážne následky. Po rokovaní ministrov obrany Severoatlantickej aliancie to povedal generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Podľa neho sú teraz ,,extrémne vzdialené" okolnosti, za ktorých by svoj jadrový arzenál nasadili spojenci v NATO. Americký minister obrany Lloyd Austin vyhlásil, že Spojené štáty sú stále pevne pripravené brániť celé územie NATO. Aliancia zároveň potvrdila, že budúci týždeň usporiada pravidelné cvičenie vzdušných síl schopných niesť jadrové zbrane. Bude tiež starostlivo monitorovať podobné manévre Ruska.

Článok päť

Ministri vo štvrtok prebrali okrem iného aktuálny stav pripravenosti systémov jadrového odstrašenia, ktoré majú Rusko odradiť od jadrovej eskalácie vojny na Ukrajine.

Po tom, čo ruská armáda v minulých týždňoch začala ustupovať ukrajinskej protiofenzíve, pritvrdil prezident Vladimír Putin rétoriku a vyhlásil mobilizáciu a nelegálnu anexiu štyroch oblastí na východe Ukrajiny. Moskva podľa neho odpovie na útoky na tieto regióny všetkými prostriedkami.

,,Rusko vie, že jadrovú vojnu nemožno vyhrať a nesmie sa začať...Ak Rusko použije akýkoľvek typ jadrových zbraní proti Ukrajine, bude to mať vážne následky," povedal Stoltenberg. O konkrétnej odpovedi aliancie nechcel hovoriť. Dodal, že ak by sa útok týkal priamo územia niektorého zo štátov NATO, odpoveďou by bola aktivácia článku päť zaväzujúceho všetkých členov ku kolektívnej obrane napadnutej krajiny.

Tvrdé následky

Americkí predstavitelia dali opakovane najavo, že Rusko musí počítať s tvrdými následkami, pokiaľ na Ukrajine použije jadrové zbrane. Ako konkrétne by Washington zareagoval, ani oni nešpecifikovali.

,,Sme pripravení brániť každý centimeter územia NATO, pokiaľ a akonáhle to bude potrebné," povedal Austin. Najdôležitejším posolstvom ministerskej schôdzky podľa neho bola rozhodnosť, s akou chcú aliančné krajiny poskytovať ďalšie zbrane Ukrajine, nech bude konflikt trvať akokoľvek dlho.

Stoltenberg po rokovaní zopakoval, že NATO monitoruje ruský jadrový arzenál a nezistilo žiadnu nebývalú aktivitu. Spojenci podľa neho nehodlajú pre ruské hrozby zrušiť či odložiť každoročné cvičenie síl jadrového odstrašenia, do ktorého sa tento rok majú počas týždňa zapojiť lietadlá armád 14 krajín tridsaťčlennej vojenskej organizácie. Zrušenie manévrov by ,,vyslalo zlý signál" Moskve, povedal Stoltenberg.

Krátko po aliančnom cvičení má v pláne obdobné pravidelné manévre aj Rusko. NATO sa podľa Stoltenberga neobáva, že by ich mohlo využiť na prípravu nečakaného útoku, bude však ich priebeh pozorne sledovať.

Rutinné cvičenie

Vedľa Spojených štátov disponujú z aliančných krajín jadrovými zbraňami aj Británia a Francúzsko.

,,Je to rutinné cvičenie, je celé o pripravenosti," povedal novinárom v Bruseli britský minister obrany Ben Wallace, podľa ktorého aj štvrtkové rokovanie slúžilo na uistenie, že ,,sme pripravení na čokoľvek". Spojenecké cvičenie sa má uskutočniť na území vzdialenom viac ako tisíc kilometrov od ruských hraníc.

Okrem rokovaní jadrovej plánovacej skupiny prebrali ministri obrany aj ďalšiu agendu dvojdňového bruselského zasadnutia. Podľa Stoltenberga sa zhodli na pláne navýšiť výrobu zbraní, ktoré má prispieť k doplneniu skladov aliančných armád a ďalšej podpore Ukrajiny.

Austin dodal, že spojenci by sa aj preto mali snažiť navýšiť obranné rozpočty ešte nad úroveň dvoch percent hrubého domáceho produktu, ku ktorej v súčasnosti väčšina krajín vrátane Česka smeruje.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ruského ministerstva pre mimoriadne situácie hasiči zasahujú počas mohutného požiaru skladu paliva v ruskom meste Belgorod, ktoré leží asi 40 kilometrov od ukrajinských hraníc v piatok 1. apríla 2022. Ruské úrady obvinili Ukrajinu z útoku na sklad paliva v ruskom meste Belgorod.
Neprehliadnite

V Belgorodskej oblasti vybuchol muničný sklad, tvrdia Rusi. Podľa Ukrajiny je za tým chyba