Ruská agresia voči Ukrajine a ratifikácia vstupu Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie boli hlavnými témami, o ktorých dnes hovoril v Istanbule generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Preberali tiež otázku exportu ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov. Turecké médiá po rokovaní Erdogana so Stoltenbergom zatiaľ nepriniesli viac konkrétnych informácií.

Denník Hürriyet napísal, že schôdzka trvala asi dve a pol hodiny a že sa diskutovalo o obilnom koridore z ukrajinských prístavov a vstupe Švédska a Fínska do NATO. Stoltenberg podľa tureckého denníka Erdoganovi poďakoval za úlohu v obnovení plnenia obilnej dohody zo strany Ruska. Erdogan so šéfom NATO podľa tlače hovorili aj o regionálnych otázkach a sporoch Turecka s Gréckom. Bližšie podrobnosti turecké médiá zatiaľ neuvádzajú.

Stoltenberg priletel do Turecka na trojdňovú návštevu vo štvrtok, keď rokoval s ministrom zahraničia Mevlütom Çavuşogluom. Po tomto stretnutí šéf NATO novinárom povedal, že nastal čas, aby sa Švédsko a Fínsko stali plnohodnotnými členmi aliancie, a že obe severské krajiny splnili požiadavky Turecka. „V týchto nebezpečných časoch je ešte dôležitejšie dokončiť ich vstup do aliancie, zabrániť nejakému nedorozumeniu alebo mylnej kalkulácii v Moskve," dodal.

Çavuşoglu bol po stretnutí so Stoltenbergom zdržanlivejší a povedal, že kroky ohľadom boja proti terorizmu, ktoré doteraz Švédsko a Fínsko podnikli, ešte nie sú dostatočné.

Švédsko a Fínsko požiadali o vstup do NATO v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Narazili ale na odpor Turecka, ktoré ich okrem iného obviňuje z podpory kurdských skupín, ktoré Ankara označuje za teroristické. Väčšie výhrady má turecká vláda k Švédsku, ktorého premiér Ulf Kristersson príde do Ankary 8. novembra, uviedol Çavuşoglu.

Okrem Turecka zostáva už len ratifikácia prijatia dvojice severských krajín Maďarskom.

Ďalšie dôležité správy

Erdogan - Putin News Conference
Neprehliadnite

Erdogan sa dohodol s Putinom na bezplatných dodávkach obilia do Afriky