Plánovaná výstavba novej jadrovej elektrárne na Slovensku s účasťou českého koncernu ČEZ sa podľa šéfky slovenského Úradu jadrového dozoru (ÚJD) Marty Žiakovej oneskorí o najmenej päť rokov. Dôvodom je okrem iného oneskorenie štúdie realizovateľnosti projektu a očakávané nové nastavenie bezpečnostných parametrov po dokončení záťažových testov jadrových elektrární v Európskej únii.
Projekt výstavby nového jadrového zdroja spustila predchádzajúca slovenská vláda. Štátom kontrolovaná firma JAVYS na tento účel založila s firmou ČEZ spoločný podnik. Nová elektráreň by mala vyrásť v areáli existujúcej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, kde Slovensko po vstupe do Európskej únie odstavilo dva staršie bloky elektrárne V1.
„Nepredpokladáme uvedenie do prevádzky (novej elektrárne) pred rokom 2025,“ povedala dnes novinárom Žiaková. Dosiaľ sa počítalo so spustením výstavby v roku 2014 a uvedením do prevádzky v roku 2020. „Štúdia realizovateľnosti mala byť tento rok. Očakávame, že bude mať oneskorenie minimálne rok,“ doplnila Žiaková.
Premiérka Iveta Radičová, ktorá si dnes jadrovú elektráreň prezrela, doplnila, že nový zdroj bude musieť zohľadňovať nové opatrenia, ktoré vyplynú zo záťažových testov elektrární v EÚ. Debata o bezpečnosti atómových zariadení sa rozbehla po zemetrasení a následnej vlne cunami, ktoré v marci vážne poškodili japonskú elektráreň Fukušima.
Plánovaná nová jadrová elektráreň na Slovensku by si podľa skorších odhadov mohla vyžiadať investície v objeme štyroch až šiestich miliárd eur, bližšie podrobnosti o projekte sa očakávajú práve od štúdie realizovateľnosti. Slovensko vyrába z jadra zhruba polovicu elektrickej energie. Tento podiel vzrastie po očakávanom dokončení tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, na ktorých dostavbe pracujú Slovenské elektrárne. Najväčší výrobca elektriny na Slovensku patrí do skupiny Enel.
Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko