Európska únia (EÚ) plánuje zjednodušiť šiestim krajinám, ktoré zápasia s vážnymi problémami, prístup k eurofondom. A to tak, že zníži výšku príspevku týchto štátov na projekty rozvoja infraštruktúry a vzdelávacie projekty, ktoré spolufinancuje únia. Informovala o tom agentúra AP.
Týka sa to Grécka, Írska, Portugalska, Rumunska, Lotyšska a Maďarska. Tieto štáty budú dočasne prispievať na projekty 5 % a zvyšných 95 % potrebnej sumy im poskytne Brusel.
Za normálnych okolností sa musia štáty podieľať na projektoch financovaných z eurofondov v rozmedzí od 15 do 50 % z celkových nákladov, a to podľa ich ekonomickej sily. Táto podmienka ale bráni slabším ekonomikám využívať prostriedky z eurofondov, pretože nemajú potrebných minimálne 15 % na ich spolufinancovanie.
Európska komisia (EK) v súvislosti s návrhom pripomína, že sa nezmení celkový objem prostriedkov, ktoré tieto krajiny majú povolené čerpať z eurofondov, len na projekty už budú môcť prispieť nižšou sumou.
Predseda EK José Manuel Barroso označil nový návrh za "určitý typ Marshallovho plánu" na zotavenie ekonomík slabších štátov únie. Jeho cieľom je posilniť ich "prosperitu a konkurencieschopnosť". Návrh však musia schváliť všetky členské štáty únie aj Európsky parlament a je možné, že viaceré chudobné postkomunistické krajiny s ním nebudú súhlasiť.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com