Každý štát eurozóny by mal pripraviť vlastný plán pre prípad, že sa Grécko rozhodne opustiť eurozónu. Na tomto opatrení sa dohodli experti štátov eurozóny na pondelkovej telekonferencii. S odvolaním na dva rôzne zdroje o tom informovala agentúra Reuters.

Dohoda bola dosiahnutá na úrovni expertov (takzvané EWG), ktorí pripravujú rokovania ministrov financií eurozóny. „EWG sa zhodlo na tom, že každá krajina eurozóny by mala pripraviť alternatívny plán, individuálne, pre prípadné dosahy gréckeho odchodu z eura,“ citoval Reuters jeden zo zdrojov. „Na úrovni eurozóny zatiaľ nič pripravené nebolo, pre obavy z úniku,“ dodal.

O tom, že by Grécko mohlo opustiť eurozónu, sa s väčšou intenzitou začalo hovoriť v posledných týždňoch pod dojmom výsledkov gréckych predčasných volieb. V nich uspeli odporcovia úsporných opatrení. Práve tými však medzinárodní partneri podmienili poskytnutie druhého záchranného balíka pôžičiek pre dlhmi stíhané Atény vo výške 130 miliárd eur.

Grécke politické strany sa po voľbách neboli schopné zhodnúť na novej vláde. V krajine sa tak budú konať v polovici júna nové voľby.

Štáty eura majú chystať plány pre odchod Grécka

O situácii v Grécku sa bude zrejme rokovať aj na dnešnom mimoriadnom neformálnom summite EÚ, ktorý sa v Bruseli začína podvečer.

Predseda Európskej komisie José Barroso po stretnutí s Panajotisom Pikrammenosom, ktorý bol poverený vedením dočasnej gréckej vlády, povedal, že gréckemu politikovi zdôraznil silné želanie EK, aby Atény zostali súčasťou eurozóny. „Budeme naďalej robiť všetko, čo je v našich silách, aby sa tak stalo,“ uviedol vo vyhlásení poslanom novinárom.

Štáty eurozóny podľa J. Barrosa s Gréckom a jeho ľudom preukázali nebývalú mieru solidarity. Eurozóna sa podľa neho zaviazala, že bude aj naďalej podporovať finančne Grécko tak dlho, ako to bude nevyhnutné, avšak za predpokladu, že Atény dodržia svoje záväzky. Tie však obsahujú mnoho tvrdých úspor, ktoré v Grécku vyvolávajú búrku nevôle, čo sa prejavilo na raste podpory strán kritizujúcich dohodnuté podmienky o balíku pôžičiek.

„Gréci museli podstúpiť obrovské obete. Prajem si, aby z krízy, ktorej teraz Grécko čelí, bola nejaká ľahšia cesta. Faktom je, že najmenej zložitou cestou je úplné naplnenie druhého programu dohodnutého medzi Gréckom a jeho medzinárodnými partnermi,“ podotkol J. Barroso.

Ilustračné foto - SITA / AP