Krajiny Európskej únie budú môcť znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) u väčšieho množstva produktov, než tomu bolo doteraz. Na flexibilnejších pravidlách, ktoré umožnia výrazne znížiť daň napríklad u základných potravín, liekov, hygienických potrieb, internetového pripojenia či klimaticky šetrných produktov, sa dnes zhodli únijní ministri financií.
Najnižšia daňová sadzba
Dvadsaťsedmička navyše zavádza najnižšiu daňovú sadzbu do piatich percent, ktorú by podľa ministerky financií Aleny Schillerovej mohlo Česko uplatniť napríklad u detských plienok či dámskej hygieny. Českou vládou plánovanú nulovú sadzbu pri energiách podľa nových pravidiel naopak zaviesť nepôjde.
Na nahlásenie bankových účtov finančnej správe zostávajú posledné dni
Európsky blok sa niekoľko rokov dohadoval na úprave nevyhovujúcich pravidiel, ktoré viedli k tomu, že jednotlivé štáty museli veľmi často pracne vyjednávať výnimky pre sadzby pri tovaroch, ktoré považovali za dôležité. Štáty sa nakoniec zhodli na širokom zozname položiek, ktoré budú môcť krajiny zaraďovať do znížených daňových sadzieb.
„Členské štáty budú mať väčšiu flexibilitu, aby ich systémy DPH odrážali vnútroštátne politické rozhodnutia a zároveň zabezpečili súdržnosť so spoločnými európskymi prioritami: zelenou a digitálnou transformáciou a samozrejme ochranou verejného zdravia," komentoval dnešnú zhodu ministrov eurokomisár pre ekonomiku Paolo Gentiloni.
Produkty budú lacnejšie
Medzi produkty s nárokom na zníženú sadzbu budú s ohľadom na spomínané priority patriť napríklad solárne panely, ekologické vykurovanie, ale aj bicykle. Nižšej dani bude môcť podliehať napríklad aj internetové pripojenie alebo streamovanie koncertov či športových zápasov. Zlacniť budú vďaka zníženiu dane môcť aj rúška či ďalšie ochranné pomôcky.
Ladislav Kamenický: Matovičova telenovela končí zle pre SZČO
Na základe dnešnej dohody sa naopak postupne budú rušiť zvýhodnené daňové sadzby pre fosílne palivá a ďalšie produkty s negatívnym dopadom na klímu. Skončiť by mali najneskôr v roku 2030. Hnojivá a pesticídy používané v únijnom poľnohospodárstve o daňové výhody prídu až o dva roky neskôr, pretože štáty chcú farmárom poskytnúť dlhšie obdobie na prechod na ekologickejšie hospodárenie.
Podľa českej ministerky financií je prínosom najmä zavedenie takzvanej superzníženej sadzby od nuly do piatich percent. „Túto sadzbu budeme môcť uplatňovať na základné potraviny, detské plienky, lieky, ženské hygienické potreby, ochranné pomôcky, prepravu osôb, dodanie kníh či rozvod vody, čo zatiaľ nebolo SR dovolené," povedala po rokovaní Schillerová.
Porušovanie pravidiel
Česko sa usilovalo o presadenie nulovej sadzby pri energiách, čo sa však v rámci dohodnutej revízie pravidiel nepodarilo. Podľa ministerky sa ale nádejne vyvíjajú rokovania s Európskou komisiou, aby Prahe tolerovala dočasnú výnimku, ktorá má na rok zmierniť dopad nebývalého zdraženia energií na obyvateľa. „Nezaznelo tam žiadne jasné nie a nezazneli tam vyhrážky nejakých sankcií," povedala Schillerová k dnešnému rokovaniu s komisárom Gentilonim.
Matovič podmieňuje zníženie DPH pre gastro bizarnými požiadavkami
Úniová exekutíva má možnosť s Českom kvôli nulovej DPH, ktorej zavedenie vláda schválila v októbri, začať konanie za porušovanie spoločných pravidiel. Môže sa s ohľadom na výrazný rast cien energií tiež rozhodnúť nezasahovať. Komisia pritom odporučila členským štátom, aby obmedzovali dosah vysokých cien energií na obyvateľa cielenými krokmi, a nie celoplošným rušením dane.
Dnešná dohoda ministrov môže nadobudnúť platnosť po tom, ako ju štáty konzultujú s Európskym parlamentom, ktorý nemá v otázke DPH rozhodovaciu právomoc. Únijné krajiny budú potom mať rok a pol na zapracovanie nových pravidiel do svojich zákonov.