Členské krajiny Európskej únie dnes oživili debatu o tom, či v niektorých otázkach zahraničnej alebo bezpečnostnej politiky zaviesť väčšinové hlasovanie namiesto existujúcej potreby jednomyseľného súhlasu všetkých štátov bloku.

Mnoho ministrov zodpovedných za európske záležitosti dalo dnes na rokovaní v Bruseli najavo, že by napríklad prijímanie sankcií nový systém výrazne zjednodušil.

Maďarsko a ďalší sú proti

Maďarsko a niektoré ďalšie krajiny však takú úpravu pravidiel, na zavedenie ktorej je stále potrebný jednomyseľný súhlas, trvalo odmietajú nepodporiť.

Ministri tému riešili v nadväznosti na rok trvajúcu verejnú debatu nazvanú Konferencia o budúcnosti Európy, z ktorej od občanov únijných krajín vzišli podnety k niektorým zmenám fungovania EÚ.

Nemecko je za

Zatiaľ čo Európsky parlament presadzuje, aby dvadsaťsedmička na základe debaty siahla k zmenám svojich ustanovujúcich zmlúv, členské krajiny sú zdržanlivejšie. Zaoberajú sa však otázkou, či využiť možnosť stanovenú v súčasnej podobe zmlúv, ktorá dovoľuje prejsť v niektorých prípadoch na väčšinové hlasovanie.

„Mali by sme prijímať viac rozhodnutí kvalifikovanou väčšinou, teda obmedziť možnosti využívania práva veta,“ povedala dnes novinárom nemecká ministerka Anna Lührmannová.

Pridávajú sa aj ďalší

Jej krajina sa rovnako ako mnoho ďalších štátov predovšetkým zo západnej či severnej Európy už dlhší čas hlásia k zavedeniu väčšinového hlasovania, ktoré má aj podporu europoslancov či Európskej komisie. V posledných mesiacoch však najmä v súvislosti s prijímaním protiruských sankcií, ktoré opakovane blokovalo Maďarsko, rastie podpora tejto zmeny aj zo strany ďalších štátov, ako je napríklad Španielsko.

Krajiny východného krídla EÚ vrátane Česka, ale napríklad ani Rakúsko, však nie sú opusteniu princípu jednomyseľnosti jednoznačne naklonené. Najvýraznejšie je však v tejto veci počuť Maďarsko.

„Vo chvíli, keď sme pri rokovacom stole, by mali byť brané do úvahy zásadné záujmy všetkých krajín,“ vyhlásila dnes maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.

Nepravdepodobná zmena v dohľadnom čase

Štáty sa zatiaľ nezhodli ani na zvolaní konventu, ktorý by sa na výzvu europoslancov a EK zaoberal prípadnými zmenami základných zmlúv. Podľa českého ministra pre európske záležitosti Mikuláša Beka nie je pravdepodobné, že by sa tak stalo ešte za českého predsedníctva, teda do konca tohto roka.

Ďalšie dôležité správy

PK 22 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz reční o politike jeho vlády vrámci rozhovorov o rozpočte na rok 2023 v nemeckom parlamente Bundestag v Berlíne 7. septembra 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz delivers his speech about his governments policy as part of the budget 2023 debate at the German parliament Bundestag in Berlin, Germany, Wednesday, Sept. 7, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Scholz: Výsledky referend na východe Ukrajiny neuznáme