Európska únia je údajne pripravená uvaliť na Rusko „mohutné“ sankcie v prípade, že sa Moskva rozhodne pre inváziu na Ukrajinu. Predstavitelia EÚ a diplomati však tvrdia, že takáto hrozba je zatiaľ predmetom zložitých rokovaní 27 členských štátov Únie, ktoré sa ešte ani zďaleka neskončili, píše Reuters.

Zdroje z prostredia EÚ tiež hovoria, že ak by k invázii došlo v priebehu nasledujúcich niekoľkých dní, tak by balík opatrení namierených proti Rusku, na ktorom by sa všetci zhodli, určite ešte nebol kompletný.

Rusko na Ukrajinu údajne nepôjde

Rusko plány na vojenský zásah na Ukrajine popiera a obviňuje západné mocnosti, že okolo dislokácie viac ako 100-tisíc ruských vojakov v blízkosti ukrajinských hraníc rozpútali hystériu.

„Dosiahnuť dohodu je pre Úniu v dôsledku jej energetickej závislosti (na Rusku) ťažšie ako pre Spojené štáty,“ povedal nemenovaný európsky diplomat. „Nič nie je zadarmo. Máme s Ruskom úzke vzťahy, takže by sme to ekonomicky pocítili. A niektorí viac ako iní,“ dodal.

Rozhovory sú tajné

Tajné rozhovory o ruskom sankčnom balíku sa konajú na diaľku medzi hlavnými mestami členských štátov a Európskou komisiou v Bruseli. Nie je preto zatiaľ jasné, ktoré krajiny s uvalením sankcií najviac váhajú.

„Rozhovory s členskými štátmi sú v plnom prúde. Nechceme ich viesť verejne,“ povedal iný zdroj z EÚ s tým, že rozpory medzi členskými štátmi by hrali do kariet Moskve, ktorá by ich majstrovsky využila vo svoj prospech.

EÚ by chýbal ruský plyn

Ekonomiky EÚ sú vo vzťahoch s Ruskom zraniteľnejšie ako Spojené štáty. Počas dvoch rokov po ruskej anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 klesol v dôsledku sankcií vývoz členských štátov Únie do Ruska o jednu pätinu.

Rusko je celkovo piatym najväčším obchodným partnerom Únie a v roku 2020 pokrývalo 44 percent jej spotreby plynu. V niektorých štátoch vrátane Slovenska však ruský plyn pokrýva od 75 do 100 percent ich spotreby. Do tejto kategórie podľa údajov EÚ patria aj Bulharsko, Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko, Lotyšsko, Estónsko a Fínsko.

Ďalšie dôležité správy

Rusko presunulo približne 100.000 vojakov k ukrajinskej hranici
Neprehliadnite

Ako dlho ešte Európa prežije bez dodávok ruského plynu?