Zástupcovia členských krajín Európskej únie a Európskeho parlamentu v stredu ukončili rokovania o predpise, ktorý by pre energetické spoločnosti zaviedol požiadavky týkajúce sa hlásení o emisiách metánu a ich obmedzovania. Oznámila to Rada EÚ po rokovaniach, ktoré sa natiahli do skorých ranných hodín. V prípade potvrdenia predbežnej dohody by sa nariadenie vzťahovalo na dodávateľov ropy, plynu a uhlia vrátane firiem dovážajúcich suroviny do únie.
Pripravovaná norma predstavuje prvý pokus EÚ o reguláciu emisií metánu, ktoré výrazne prispievajú k skleníkovému efektu a teda k otepľovaniu klímy. Nariadenie je súčasťou stratégie Fit for 55, ktorá má EÚ nasmerovať k 55-percentnému zníženiu uhlíkových emisií do konca dekády v porovnaní s rokom 1990.
Proti uvoľneniu metánu do ovzdušia chce únia bojovať cez povinné kontroly a hlásenia pre spracovateľov fosílnych palív. Rôzne povinnosti sa v tomto smere budú zavádzať do štyroch rokov po nadobudnutí účinnosti nariadenia a súčasťou plánu sú aj požiadavky na opatrenia zmierňujúce produkciu daného skleníkového plynu, uvádza tlačová správa Rady EÚ. Na dovozcov fosílnych palív by sa povinnosť monitorovať emisie vzťahovala od začiatku roku 2027.
„Máme dohodu na prvej regulácii metánu v EÚ. 2000. Metán bol slepým miestom našej klimatickej stratégie. Teraz už ním nie je," uviedol nad ránom na sociálnej sieti X predseda výboru Európskeho parlamentu (EP) pre životné prostredie Pascal Canfin.
Španielske predsedníctvo v Rade EÚ pripomenulo, že metán je druhým najvýraznejším faktorom pri otepľovaní klímy hneď po oxide uhličitom. „Zníženie metánových emisií nám pomôže dosiahnuť klimatické ciele EÚ," uvádza v tlačovej správe španielska ministerka životného prostredia Teresa Riberaová. Na to, aby nový systém vstúpil do platnosti, musí ešte výsledok rokovaní schváliť Európsky parlament aj ministri členských štátov únie.