Štáty Spoločenstva národov (Commonwealth) sa zhodli na tom, že nastal čas na diskusie o dedičstve „opovrhnutiahodného" transatlantického obchodu s otrokmi a „reparačnej spravodlivosti". Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení prijatom v sobotu na záver summitu spoločenstva združujúceho 56 štátov, ktorý sa prvýkrát konal v tichomorskom ostrovnom štáte Samoa. Informuje o tom správa agentúry AFP.

„Dozrel čas na zmysluplné, pravdivé a úctivé rozhovory, ktoré budú formovať spoločnú budúcnosť," píše sa vo vyhlásení. O znenie záverečného vyhlásenia sa podľa AFP viedli dlhé diskusie, napriek tomu nie je v otázke otroctva taká konkrétna, ako niektoré štáty dúfali. Mnohé štáty Commonwealthu chcú, aby Veľká Británia a iné bývalé koloniálne mocnosti s nimi začali rokovať o reparáciách za otroctvo a iné dedičstvá kolonializmu.

Britský premiér Keir Starmer bol proti rozhovorom o vyplácaní kompenzácií. Na summite sa podľa neho nediskutovalo o peniazoch. Postoj jeho vlády k reparáciám „veľmi jasný", povedal Starmer.

Na summite mal prejav aj britský kráľ Karol III. Niektorí účastníci chceli, aby sa ospravedlnil za otroctvo, z ktorého mala veľký úžitok aj britská kráľovská rodina, to sa však nestalo.

Pre bahamského premiéra Philipa Davisa je otázka kompenzačných platieb stále otvorená. „Hrôzy otroctva zanechali v našich komunitách hlbokú ranu naprieč generáciami, boj za spravodlivosť a odškodnenie sa ani zďaleka neskončil," povedal pre agentúru AFP.

Počas štyroch storočí bolo z Afriky odvlečených do otroctva desať až 15 miliónov ľudí. Kráľ Karol III. na summite vyjadril pochopenie pre požiadavky bývalých kolónií. „Z rozhovorov v rámci Commonwealthu som pochopil, že najbolestivejšie aspekty našej minulosti stále rezonujú," povedal. Cieľom je poučiť sa z minulosti „a nájsť kreatívne spôsoby, ako odstrániť existujúce nerovnosti", povedal.

Zástupcovia štátov Commonwealthu sa dohodli i na Deklarácii o oceánoch, v ktorej sa zaväzujú uznávať súčasné námorné hranice aj pri stúpajúcej hladine morí. Dohodli sa tiež, že do roku 2030 budú chrániť 30 percent rozlohy oceánov a obnovia najmenej 30 percent poškodených morských ekosystémov.

Účastníci summitu sa dohodli na vymenovaní ghanskej ministerky zahraničných vecí Shirley Ayorkorovej Botchweyovej za novú generálnu tajomníčku Commonwealthu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Veľká Británia a EÚ sa dohodli na posilnení vzťahov, plánujú usporiadať spoločné samity