Testovanie akýmkoľvek testom na ochorenie Covid-19 by mali ľudia zveriť zdravotníckym pracovníkom. V opačnom prípade hrozí pri nesprávnom použití testu falošná negativita alebo falošná pozitivita. Obe môžu viesť k menej obozretnému správaniu a falošnému pocitu bezpečia. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
V Európskej únii ani na Slovensku stále nie je registrovaný test na ochorenie Covid-19 na domáce použitie, a to ani antigénový ani protilátkový. „Zaznamenávame podnety od občanov, ktorí si kúpili tvz. samotesty a následne nevedeli uskutočniť odber alebo im viacnásobne vyšiel falošný výsledok. S takýmito podnetmi im nevieme pomôcť, keďže testy sú určené na profesionálne použitie a nepatria do rúk laikom," uviedol ŠÚKL.
ŠÚKL eviduje 67 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po vakcíne proti Covid-19
Pri testoch na ochorenie Covid-19 sa vyžaduje správne prevedenie aj interpretácia testu. ŠÚKL neodporúča kupovať si domáce testy z internetu ani z lekárne. „To, že testy predávajú aj lekárne, neznamená, že sú určené pre laickú verejnosť. Lekárnik by pri výdaji zdravotníckej pomôcky mal s pacientom konzultovať aj jej odborné použitie. Aj lekáreň má však v tomto smere obmedzené právomoci, keďže nemôže požadovať doklad o tom, komu test predáva," dodal ŠÚKL.
Pripomenul, že pri podozrení na ochorenie Covid-19 je potrebné sa riadiť pokynmi Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.