Slovenská elektrizačná prenosová sústava spolu s partnermi úspešne ukončila pilotný projekt agregácie flexibility.
Ako informovala hovorkyňa Sandra Čičová Kotzigová, projekt PIAF priniesol cenné výsledky a otvoril dôležité témy pre rozbehnutie agregácie flexibility pre poskytovanie podporných služieb. Zároveň boli navrhnuté zmeny v legislatíve, ktoré majú priniesť jednoduchšie a rýchlejšie zapojenie agregátorov do poskytovania podporných služieb.
Projekt PIAF má za cieľ otestovať a overiť koncept agregácie flexibility decentralizovaných zariadení pripojených do sústavy počas skúšobnej prevádzky. Má tiež identifikovať bariéry regulačného a legislatívneho rámca vrátane návrhov na ich odstránenie.
„Veríme, že objem služieb z agregácie flexibility bude čím ďalej tým rýchlejšie narastať, čomu napomôže aj spustenie Energetického dátového centra od OKTE, ktoré prináša nezávislú agregáciu.
„Tá umožňuje využívať flexibilitu aj na zariadeniach či technológiách, kde agregátor nie je priamo dodávateľom alebo výkupcom elektriny, a prostredníctvom ktorej budú môcť ponúkať podporné služby aj menšie firmy,“ konštatovala vrchná riaditeľka úseku SED a obchodu SEPS Silvia Čuntalová.
Decentralizované zdroje flexibility sú výrobcovia alebo spotrebitelia elektriny, ktorí nie sú priamo pripojení do prenosovej sústavy, ale sú pripojení cez distribučnú sieť a nie sú dostatočne veľkí na to, aby spoločnosti SEPS priamo poskytovali podporné služby. Preto sa agregujú do jedného väčšieho celku, aby vedeli poskytnúť podporné služby.
Typickým decentralizovaným zdrojom flexibility je mestská tepláreň, ktorá vie v prípade potreby premeniť teplo na elektrinu pre „vyváženie“ prenosovej sústavy.