Blog, ktorý získa najmenej tritisíc návštevníkov počas 24 hodín, sa má ocitnúť v kategórii sledovanej úradmi. Bloger tak síce získa možnosť umiestňovať pri blogu platenú reklamu, ale z príjmov bude musieť platiť dane. Zároveň sa bude musieť zaregistrovať na úradoch pod pravým menom, overovať dôveryhodnosť zverejňovaných informácií, plniť pravidlá predvolebnej agitácie, nešíriť správy o súkromnom živote občanov, extrémistické materiály, ako aj varovať užívateľov v prípade, že obsah nebude vhodný pre deti a mládež.

Za porušenie pravidiel budú blogerom hroziť pokuty od 10-tisíc do 300-tisíc rubľov (od 200 do 6100 eur). V prípade opakovaných nedostatkov sa pokuta môže vyšplhať až k pol miliónu rubľov (vyše 10-tisíc eur), pričom úrady budú môcť blogovanie na 30 dní pozastaviť.

Novela je súčasťou takzvaného antiteroristického balíka zákonov pripravených po útokoch samovražedných atentátnikov vo Volgograde koncom minulého roku. Okrem iného sa ráta aj s rozšírením právomocí tajnej služby a s rozšíreným zavedením doživotných trestov.

Ruské médiá pokladajú nové opatrenia za ďalší krok v snahe režimu získať kontrolu nad kybernetickou informačnou diaľnicou, ktorá aj v Rusku zohráva stále väčšiu úlohu, hoci pre väčšinu Rusov zostávajú hlavným zdrojom informácií štátne televízie. Populárny opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorý je vnímaný ako potenciálne najvážnejší súper Vladimira Putina, začínal práve ako bloger odhaľujúci korupciu v pološtátnych firmách.

Je príznačné, že práve v deň hlasovania poslancov ruský internetový vyhľadávač yandex zrušil svoj rebríček popularity blogov.