Štát chce vyplatiť 50 miliónov eur schválených kompenzácií za tohtoročné sucho do konca roka. Smerovať by mali najmä komerčným chovateľom hospodárskych zvierat, ktorí mali zvýšené náklady na krmivá. Výzvu otvorí Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) 20. októbra a bude otvorená osem dní. Informoval o tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Strop pomoci pre jedného chovateľa bude podľa neho vo výške 500-tisíc eur.
„Analýzy nám ukázali, že sucho, ktoré prišlo v druhej polovici leta, nezasiahlo hustosiate obilniny. Zasiahlo predovšetkým senáže a siláže, hlavne pestovanie silážnej kukurice a kukurice na zrno. Analýzy nám jasne hovoria, že postihnutí suchom sú predovšetkým chovatelia. Pomoc preto budeme smerovať chovateľom, ktorým budeme kompenzovať zvýšené náklady na krmivá a týmto spôsobom podporíme aj pestovateľov postihnutých suchom," oznámil agrominister.
Kompenzácie sa podľa neho budú rozdeľovať do troch pásiem na základe takzvanej mapy sucha, ktorá bola pripravená z údajov SHMÚ, Štatistického úradu SR a z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra.
„Chceme zachovať stavy hospodárskych zvierat až do konca augusta 2023, preto aj údaje o chovoch k 31. augustu 2022 budú kľúčové pre určenie východiskového stavu. Chceme, aby chovateľ udržal aspoň 70 percent stavu zvierat, ktoré mal v evidencii ku koncu tohtoročného augusta," povedal.
Spresnil, že PPA otvorí výzvu na čerpanie kompenzácií 20. októbra 2022 a bude otvorená 8 dní.
„Ak chceme prostriedky vyplatiť do konca roka, potrebujeme výzvu uzavrieť po ôsmich dňoch," zdôraznil.
Podporná schéma podľa Vlčana rieši všetky hospodárske zvieratá s výnimkou rýb, najmä však prežúvavce.
„Napríklad dojnice budú podporené sumou až 15 miliónov eur, pre dojčiace kravy pôjde suma skoro 7 miliónov eur. Nezabudli sme ani na hydinu, či už nosnice, brojlery alebo vodnú hydinu. V schéme sú zahrnuté aj ošípané, ktoré dosiahnu podporu 2,75 milióna eur. Výšky podpôr sú odvodené od toho, ako výrazne sú chovatelia postihnutí výpadkom silážnej kukurice alebo kukuričného šrotu," dodal Vlčan