Ide o staré sekery 18 zdravotníckych zariadení z celého Slovenska, ktoré na sociálnom poistení do 31. decembra 2016 dlhovali dokopy viac ako 194 miliónov eur. Transakcia medzi štátnymi inštitúciami prinesie na účet poisťovne takmer 183,5 milióna eur.

„Ide o jeden z krokov koncepcie oddlženia zdravotníckych zariadení schválenej uznesením vlády z 13. septembra 2017. Sociálna poisťovňa tak získa zdroje, ktoré boli doposiaľ viazané v pohľadávkach po lehote splatnosti,“ potvrdil pre HN hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Vládny kabinet vlani na ozdravný proces odklepol sumu 585 miliónov eur. Z toho 28 miliónov eur predstavuje návratná finančná výpomoc pre Národnú transfúznu službu na úhradu jej starých záväzkov.

Do oddlžovania sa mohli zapojiť všetky slovenské nemocnice. Reálny záujem prejavili zariadenia patriace pod štát či samosprávu – napríklad Národný ústav detských chorôb z Bratislavy, Fakultná nemocnica Trnava, Univerzitná nemocnica Bratislava-Ružinov či Sanatórium Tatranská Kotlina.

Súkromné nemocnice zo siete Svet zdravia finančnej skupiny Penta dopredu avizovali, že sa nezapoja. Do koncepcie predstavenej bývalým ministrom Tomášom Druckerom sa nepripojili ani zdravotnícke zariadenia z portfólia nemocničnej skupiny Agel.

Čo so získaným balíkom pohľadávok podnikne spoločnosť Debitum, zatiaľ rezort zdravotníctva neprezrádza. „V rámci maximálnej transparentnosti sú niektoré detaily ešte v procese. Cieľom je, aby pravidlá boli nastavené férovo voči všetkým stranám,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Jednou z možností je i vymáhanie dlhov. Zo zmluvy o ich postúpení však vyplýva, že Debitum ich nesmie postúpiť tretej strane, ktorá „nie je právnickou osobou so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu“.

Podobný krok ako v prípade vyrovnania podlžností nemocníc na sociálnych odvodoch pri zdravotnom poistení nehrozí. „Zdravotnícke zariadenia nemajú záväzky po lehote splatnosti voči zdravotným poisťovniam,“ uviedla Z. Eliášová.